يكشنبه 12 جمادى الأولى 1434هـ - 24 مارس 2013م
آخرین به روز رسانی: پنجشنبه 19 ربيع الثاني 1432هـ - 24 مارس 2011م KSA 19:14 - GMT 16:14

صبحی الطفیلی دبیرکل اسبق حزب الله :

ایران برای پایان دادن به اعتراضها در تهران نا آرامیهای بحرین را تحریک کرد

پنجشنبه 19 ربيع الثاني 1432هـ - 24 مارس 2011م
دبی-العربیه.نت

صبحی طفیلی دبیر کل اسبق حزب الله لبنان گفت که برخی در ایران به هدف ساکت کردن معترضان در خیابان های تهران، اقدام به تحریک نا آرامی ها در بحرین کردند.

به گزارش خبرگزاری ها، طفیلی که در یک کنفرانس خبری در منزل خود در منطقه بقاع لبنان سخن می گفت، از سیاست های حزب الله و دخالت های آن در امور داخلی بحرین به شدت انتقاد کرد.

او درباره نا آرامی های اخیر در بحرین گفت که برخی از طرف های مسئول ایرانی در این مقطع زمانی با هدف ساکت کردن موج شدید اعتراض ها در ایران که با خیابان های تهران کشیده شده و فریاد خود را در مخالفت با نظام حاکم بلند کرده است، اقدام به تحریک نا آرامی ها در بحرین کردند.

او همچنین تاکید کرد که همگان می دانند هرگونه تظاهرات در بحرین، به معنی قرار گرفتن یک فرقه در مقابل فرقه ای دیگر است که به جنگ مذهبی خواهد انجامید و وحدت و آینده امت را پایمال خواهد کرد.

برخی مقام های مسئول بحرینی در روزهای اخیر نیز جمهوری اسلامی ایران را متهم به تحریک نا آرامی ها در کشورشان کرده بودند. وزارت امور خارجه بحرین همچنین با ارائه اسنادی در خصوص ارتباط کاردار سفارت ایران در منامه با شیعیان معترض و قرار دادن دستگاه ویژه تماس های اطلاعاتی به آن ها، از او خواست که هر چه سریعتر خاک بحرین را ترک کند.

طفیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیاست های اخیز حزب الله خاطرنشان کرد که مقامت در برابر اسرائیل از مدتت ها پیش پایان یافته و اکنون سلاح به سوی لبنانی ها در داخل نشانه رفته است.

او تاکید کرد که سلاح باید با هدف قرار دادن اسرائیل پاک بماند و به هیچ بهانه ای نباید به سوی لبنانی ها نشانه رود.

بسیاری از گروه های لبنانی حزب الله را متهم می کنند که از سلاح خود برای فشارهای داخلی و پیشبردن اهداف سیاسی خود استفاده می کنند. 13 مارس گذشته گروه موسوم به 14 مارس که رقیب حزب الله و همپیماناش در لبنان است، با راه اندازی تجمع بزرگ در بیروت، خواستار خلع سلاح حزب الله شد.

شایان ذکر است که صبحی طفیلی اولین دبیرکل حزب الله لبنان است که به دلیل اختلاف با رهبری جمهوری اسلامی ایران، از سمت خود کنار گذاشته شد.