يكشنبه 12 جمادى الأولى 1434هـ - 24 مارس 2013م
آخرین به روز رسانی: پنجشنبه 19 ربيع الثاني 1432هـ - 24 مارس 2011م KSA 21:37 - GMT 18:37

مخالفان وعده ها را رد کردند

پس از کشته شدن دست کم صد نفر در درعا دولت سوریه وعده اصلاحات داد

پنجشنبه 19 ربيع الثاني 1432هـ - 24 مارس 2011م
بثينه شعبان مشاور بشار الاسد
بثينه شعبان مشاور بشار الاسد
دبی-العربیه

دولت سوریه پنجشنبه 24-3-2011 وعده مجموعه ای از اصلاحات را اعلام کرد که برجسته ترین آن ها بررسی پایان دادن به وضعیت فوق العاده در این کشور و ارائه قانونی جدید برای فعالیت رسانه ها و احزاب سیاسی است.

این اصلاحات را بثینه شعبان مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد. قانون وضعیت فوق العاده از 48 سال پیش در سوریه برقرار است.

شعبان گفت که بشار اسد روز پنجشنبه دستور تشکیل کمیته ای برای بهبود وضعیت معیشتی مردم را صادر کرد. او همچنین تاکید کرد که رئیس جمهور سوریه به هیچ وجه دستور شلیک به سمت تظاهر کنندگان در منطقه درعا واقع در جنوب این کشور را نداده است.

رویترز به نقل از شخصیت های اپوزیسیون سوریه نقل کرد که اصلاحات بشار اسد را نپذیرفته اند و گفته اند که این اصلاحات در حد و اندازه خواست های مردم سوریه نیستند. آن ها که به گفته رویترز در داخل و خارج سوریه به سر می برند تاکید کردند که اسد ار خواسته ای پیاپی برای آزادی فوری هزاران زندانی سیاسی، دادن آزادی بیان و تجمع و همچنین لغو فوری قانون وضعیت فوق العاده سرباز زده است.

پیش از این فعالان حقوقی و شاهدان عیتی از کشته شدن دست کم صد نفر در منطقه درعا در روز چهارشنبه به دست نیروهای امنیت سوریه خبر دادند.

ایمن الاسود یک فعال حقوقی اهل سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است: "حتما بیش از صد نفر کشته شده اند". او همچنین افزود که درعا نیاز به "یک هفته برای خاکسپاری شهدای خود دارد."

در حالی که مران الزعبی، تحلیلگر سیاسی از دمشق در تماس با "العربیه" در این رقم تشکیک کرد، الاسود تاکید کرد: "آن چه در درعا روی داد ما را یاد زاویه و مصراته می اندازد." این دو شهر لیبی که به دست انقلابیون افتادند، شاهد کشتار وسیعی توسط نیروهای معمر قذافی رهبر این کشور بودند.

یک شاهد عینی نیز از شلیک گسترده گلوله در درعا خبر داده است. بیش از بیست هزار تظاهر کننده روز جمعه در تشییع جنازه درعا شرکت کردند. این به گفته منابع حقوقی شهر در یک هفته گذشته شاهد تظاهرات بی سابقه ای علیه نظام حاکم بر سوریه بود.

یک پزشک در یکی از بیمارستان های درعا به خبرگزاری رویترز گفته است که این بیمارستان بیش از 25 جنازه تحویل گرفته است که در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند. او تاکید کرده که همه آن ها مورد اصابت گلوله جنگی قرار گرفته اند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه چهارشنبه فیصل احمد کلثوم استاندار درعا را برکنار کرد. برکناری کلثوم یکی از مهمترین خواسته های این استان است. از سویی فرانسه از سوریه خواست دست از استفاده مبالغه آمیز از زور در مقابله با معترضان بردارد.