يكشنبه 12 جمادى الأولى 1434هـ - 24 مارس 2013م
آخرین به روز رسانی: پنجشنبه 17 جمادى الأولى 1432هـ - 21 آوریل 2011م KSA 19:25 - GMT 16:25

ایران سیادت و استقلال کشورهای خلیج را نادیده می گیرد

وزیر خارجه کویت: ایران نباید در امور داخلی کشورهای همکاری خلیج دخالت کند

پنجشنبه 17 جمادى الأولى 1432هـ - 21 آوریل 2011م
محمد الصباح معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت
محمد الصباح معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت
دبي – العربية.نت

محمد الصباح معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت روز پنجشنبه 21-4-2011 تاکید کرد کشورهای همکاری خلیج دخالت های ایران در امور داخلی خودرا رد می کنند.

وزیر خارجه کویت در یک برنامه "اضاءات" که روزهای پنجشنبه از تلویزیون العربیه پخش می شود با اشاره به دخالت های ایران برای ایجاد بحران در بحرین و همچنین کشف و دستگیری هسته جاسوسی ایران در کویت گفت، کشورهای همکاری خلیج چندین بار تلاش کردند سر فصل جدیدی را در روابط خود با ایران آغاز کنند و از عملکردهای منفی دولت ایران چشم پوشی کنند ولی متاسفانه هیچگونه تغییری در سیاست های ایران در این زمینه مشاهده نمی شود.

وی گفت از تلاش هایی که کشورهای خلیج در جهت بهبود هرچه بیشتر روابط با ایران در نظر گرفتند، عدم اشاره آنها به مسئله اشغال جزایر اماراتی طنب بزرگ و طنب کوچک و ابو موسی است که کشورهای همکاری خلیج پس از بیست سال برای اولین بار در بیانه رسمی پس از اجلاس خود از اشاره علنی به آن امتناع ورزیدند ولی با این حال هیچگونه تحولی در خط مشی سیاسی ایران در قبال کشورهای خلیج بوجود نیامده است.

وی با اشاره به تظاهراتی که جلوی سفارت پادشاهی سعودی در تهران برگزار شد که طی آن تظاهر کنندگان شیشه های سفارتخانه را شکستند، گفت این کارها با معاهده وین که کشورها را ملزم به حمایت از هیئت های دیپلماتیک در مقر سفارتخانه ها می کند مغایرت دارد.

وی گفت مشکل اساسی ما با ایران در دیدگاه سیاسی مقامات این کشور نسبت به کشورهای خلیج نهفته است، آنها هنوز سیادت و استقلال این کشورها را نادیده می گیرند و می خواهند کشورهای خلیج تابع سیاست آنها باشند. اعتراض ایران به احکام صادره در حق جاسوسان در کویت و اینکه این احکام زیر فشار آمریکایی ها صادر شده، بیانگر تنگ نظری سیاسی ایران در نگرش به کشورهای خلیج است.

وزیر خارجه کویت با اشاره به اوضاع بحرین گفت در کشورهای خلیج هیچگونه تبعیض فرقه ای وجود ندارد