سه شنبه 07 جمادى الأولى 1434هـ - 19 مارس 2013م
آخرین به روز رسانی: شنبه 28 شوال 1433هـ - 15 سپتامبر 2012م KSA 15:15 - GMT 12:15

موضوع قومیت ها ایرانی از جمله موارد مورد بحث است

برگزاری کنفرانس "ایران پس از جمهوری اسلامی" در پارلمان فرانسه

جمعه 27 شوال 1433هـ - 14 سپتامبر 2012م
دبی-العربیه.نت فارسی

کنفرانسی با عناوین "ایران پس از جمهوری اسلامی" و "جامعه ایرانی و مساله قومیت ها در ایران" جمعه 14-9-2012 در پارلمان فرانسه آغاز شد.

برپایه اطلاعات رسیده به "العرببه.نت" این کنفرانس به بهانه سالگرد ترور دکتر صادق شرفکندی دبیر کل سابق حزب دموکرات کردستان ایران برگزار می شود. مخالفان کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران را متهم به ترور وی در اروپا کرده اند.

در این کنفرانس علاوه بر شرکت برخی از شخصیت هایی پارلمانی اروپا نمایندگانی از قومیت های کُرد، عرب، ترک، بلوچ و ترکمن ایرانی هم حاضر می شوند.

بنا بر گزارش رسیده به العربیه، اهمیت کنفرانس در آن جا است که برخی از نیروهای اپوزیسیون ایرانی در صدد ایجاد ائتلاف های جدیدی هستند، به ویژه آن که احتمال تاثیرات تغییرهای اخیر در خاورمیانه بر ایران نیز وجود دارد.

در این کنفرانس بحث قومیت های غیر فارس ایرانی که بر اساس برخی گزارش ها بیش از نیمی از جمعیت 75 میلیونی ایران را تشکیل می دهند، مطرح می شود.

محافل اروپایی در ماه های اخیر، اهمیت ویژه ای به وضعیت قومیت های ایرانی داده اند. آخرین بار حدود دو ماه پیش پارلمان اروپا، مشکلات قومیت عرب ایرانی و احکام اعدام علیه فعالان در مناطق عرب نشین این کشور را به بحث گذاشته بود.

شایان ذکر است که حزب دموکرات کردستان ایران نقشی برجسته در برگزاری کنفرانس ایفا کرده است. این حزب در سال 1946 تاسیس شد و رهبری آن را در حال حاضر مصطفی هجری بر عهده دارد این حزب را می توان به عنوان حزب مادر همه احزاب کُرد در ایران، عراق، ترکیه و سوریه به شمار آورد. شعار کنونی این حزب دموکراسی برای ایران و فدرالیسم برای کردستان است .