عاجل

البث المباشر

رییس ارتش لبنان رییس جمهور می شود

توافق طرفهای لبنانی در قطر

یکی از اعضای کابینه دولت لبنان اعلام کرده است که جناحهای درگیر اختلاف در لبنان برای پایان دادن به بحران سیاسی 18 ماهه این کشور به توافق رسیدند.

این بحران سیاسی سرانجام به درگیری مسلحانه بین ائتلاف حاکم طرفدار دولت و گروههای مخالف تحت رهبری حزب الله کشیده شد که لبنان را در آستانه یک جنگ داخلی تازه قرار داد.

هیاتهای دولت لبنان که تحت حمایت آمریکا است و مخالفان این دولت که تحت رهبری حزب الله (جنبشی مورد حمایت ایران و سوریه) است، 5 روز اخیر را در دوحه پایتخت قطر مذاکره کرده اند.

حق وتو و رییس جمهور جدید


قطر زمانی میزبانی این مذاکرات را به عهده گرفت که لبنان پس از درگیریهای نظامی 15 ساله بین سالهای 1975 تا 1990 صحنه نزاعهای فرقه ای شد، به گونه ای که افراد طرفدار دولت و مخالفان آن در خیابانهای بیروت، کوهستانهای شرق این شهر و نیز در بندر طرابلس در شمال لبنان با یکدیگر درگیر شدند.

در این درگیریها بیش از 60 نفر کشته و صدها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

مروان حامد وزیر مخابرات لبنان به خبرگزاری آسوشییتد پرس گفت که سحرگاه امروز دو طرف این توافقنامه را در مراسمی با حضور امیر قطر امضا کردند.

یک شبکه تلویزیونی مخالفان دولت هم خبر داده که دو طرف در قطر به توافق رسیده اند.
شبکه ان بی ان NBN اعلام کرده که تا پایان روز چهارشنبه رسما این خبر اعلام می شود و مفاد توافقنامه آشکار خواهد شد.

بر اساس گزارشهای این شبکه تلویزیونی، ائتلاف حاکم راضی شده است تا به مخالفان در دولت جدید وحدت ملی حق وتو قائل شود. دادن حق وتو به جناحهای مخالف دولت امری جنجال بر انگیز بود که باعث شده بود لبنان در 18 ماه گذشته گرفتار بحران سیاسی شود.

حل اختلافها بر سر تعیین رییس جمهور جدید و توافق بر سر پیشنویس قانون انتخابات موضوعات اصلی این توافقنامه است.

در همین حال از قول نبیه بری رییس پارلمان لبنان نقل شده که گفته است انتظار می رود تا پارلمان برای انتخاب ژنرال میشل سلیمان رییس ارتش به عنوان رییس جمهور جدید لبنان روز جمعه تشکیل جلسه دهد.