عاجل

البث المباشر

شورای امنیت از توافق میان گروههای لبنانی حمایت کرد

با توافق همه اعضاء

شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق به دست آمده بین گروههای لبنانی در قطر استقبال کرده و اعلام کرده که از اجرای مفاد این توافقنامه حمایت می کند.

در اعلامیه این شورا آمده که توافقنامه به دست آمده در دوحه قویا مورد حمایت شورای امنیت امنیت قرار دارد و این توافقنامه اقدامی مهم برای بازگردن ثبات سیاسی به لبنان است.

اگرچه لبنان موضوعی است که در میان تمام اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت بر سر آن توافق وجود ندارد، ولی تمام 15 شورای امنیت از صدور این اعلامیه حمایت کردند.

رییس جمهور جدید

چهارشنبه رهبران گروههای رقیب لبنان موافقتنامه ای را در دوحه پایتخت قطر امضا کردند که هدف آن پایان بحران 18 ماهه سیاسی این کشور پایان است.

این توافقنامه راه انتخاب رییس جمهور جدید را هموار می کند و لبنان را از افتادن به ورطه جنگ داخلی نجات می دهد.

نبیه بری ریس پارلمان لبنان به خبرگزاری رویترز در قطر گفت که قرار است پارلمان روز یکشنبه برای انتخابات رییس جمهور لبنان رای گیری کند.
تنها نامزد این مقام ژنرال میشل سلیمان فرمانده ارتش است.

پارلمان جدید

این توافق پس از شش روز گفتگو میان اکثریت حاکم که طرفدار دولت غربگرای لبنان است و مخالفین که تحت رهبری حزب الله لبنان تحت حمایت ایران و سوریه است، حاصل شده است.

همچنین این توافقنامه به اختلافات موجود بر سر قانون انتخابات پارلمان که قرار است در سال 2009 برگزار شود، پایان می دهد.

گروههای مخالف که 18 ماه پیش خواهان حق وتو در کابینه بودند و به دلیل مقاومت دولت در برابر این خواسته کابینه را ترک کرده بودند، اکنون به این خواسته خود رسیده اند.

حزب الله اخیرا با ائتلاف حاکم درگیر شد که این درگیریها اختلافات سیاسی قبلی را تشدید کرد و کشور را در آستانه یک جنگ داخلی تمام عیار قرار داد.

این درگیریها دهها کشته و صدها زخمی برجای گذاشت و خاطره جنگهای داخلی 15 ساله را در لبنان زنده کرد.

درگیریها با میانجی گری اتحادیه عرب تحت سرپرستی قطر متوقف شد و دو طرف برای حل بحران سیاسی موجود نیز در دوحه پایتخت قطر مذاکره کردند.

پس از شش روز این مذاکرات به نتیجه رسید و دو طرف برای پایان بحران سیاسی موجود به توافق رسیدند.

سعد حریری سیاستمدار سنی و رهبر اکثریت حاکم در پارلمان در باره این توفق گفت که صفحه ای جدید در تاریخ لبنان گشوده شد و محمد رعد رییس هیات اعزامی حزب الله به این مذاکرات هم گفت که این توافقنامه راه را به سوی ایجاد و ساختن یک دولت جدید باز می کند.

ایران، سوریه و فرانسه هم از این موافقتنامه استقبال کردند.

دولت فرانسه که از ائتلاف حاکم طرفداری می کند سال گذشته تلاش کرد تا به منازعه قدرت در لبنان پایاند دهد ولی موفق نشد.

کارشناسان می گویند که توافق به دست آمده از جهتی برای مخالفان دولت یک پیروزی به حساب می آید که خواهان حق وتو در دولت بودند، و از جهتی نیز برای ائتلاف حاکم که خواهان تقویت دولت مرکزی و کاستن از نقش گروههای مسلح بودند.