عاجل

البث المباشر

میشل سلیمان رییس جمهور لبنان شد

با اکثریت آرای پارلمان لبنان

پارلمان لبنان به اکثریت آرا میشل سلیمان فرمانده ارتش لبنان را به عنوان رییس جمهور این کشور برگزید و اولین گام برای عملی شدن توافق میان گروههای رقیب در لبنان برداشته شد.

پیش از این پارلمان لبنان 19 بار بر سر انتخاب رییس جمهور جدید رای گیری کرده بود ولی در هیچ کدام از این موارد توافق نهایی بر سر تعیین رییس جمهور جدید حاصل نشده بود.

پس از اعلام رای پارلمان در سراسر بیروت صدای شلیک هوایی به نشانه شادی طنین انداز شد.

تدابیر امنیتی

در نشست روز یکشنبه از 127 عضو حاضر پارلمان 118 عضو آن به ریاست جمهوری میشل سلیمان رای دادند و به این ترتیب یک گام مهم برای حل بحران 18 ماهه میان گروههای طرفدار و مخالفت دولت برداشته شد.

پیش از آن ارتش تدابیر امنیتی شدیدی را در بیروت اعمال کرده بود.

در مراسم انتخاب میشل سلیمان، منوچهر متکی وزیر خارجه ایران، ولید معلم وزیر خارجه سوریه، سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان سعودی، برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه و شماری دیگر از وزیران خارجه کشورهای عربی و اسلامی شرکت کردند.

فروکش کردن بحران

انتخاب رییس جمهور لبنان توسط پارلمان این کشور به منزله گامی برای پایان دادن به بن بست سیاسی 18 ماهه است که به درگیری میان گروههای مختلف کشیده شد و خاطره جنگهای داخلی لبنان را زنده کرد.

پیش از این جناحهای موجود در پارلمان بر سر انتخاب میشل سلیمان فرمانده 59 ساله ارتش به توافق رسیده بودند. این سومین فرمانده ارتش است که در لبنان به عنوان رییس جمهور انتخاب می شود.

درگیری اخیر جناحهای لبنانی با میانجی گری اتحادیه عرب پایان یافت و قطر میزبانی گفتگوهایی را بر عهده گرفت که بحران سیاسی 18 ماهه لبنان را مورد بحث قرار دهد.

گروههای طرفدار دولت ائتلافی که جناح اکثریت را در پارلمان تشکیل می دهند از یک طرف و گروههای مخالف دولت تحت رهبری جنبش نیرومند حزب الله از طرفی دیگر بر سر پایان بحران سیاسی لبنان گفتگو کردند و پس از شش روز در دوحه پایتخت قطر به توافق رسیدند.

این موافقتنامه تا اینجای کار از وقوع یک جنگ داخلی در لبنان جلوگیری کرده است، اگرچه آگاهان می گویند که باید منتظر اجرا شدن سایر مفاد این موافقنامه بود.

کارشناسان می گویند که مهمترین چالشی که در برابر میشل سلیمان قرار دارد، ایجاد توازن میان اکثریت پارلمانی حامی دولت فواد سینوره نخست وزیر و جناحهای مخالف این دولت است که اختلافات آنها لبنان را در آستانه یک جنگ داخلی تمام عیار قرار داد.

میشل سلیمان گفته است که به تنهایی نمی تواند لبنان را از خطر جنگ و نابودی نجات دهد و تاکید کرده باید تمام لبنانیها و جناحها به او کمک کنند.