عاجل

البث المباشر

یک زن یهودی سفیر بحرین در واشنگتن شد

برای اولین بار در جهان عرب

گزارشها حاکیست که امیر بحرین یک زن یهودی را به عنوان نماینده بحرین در آمریکا تعیین کرده است. این اولین باری است که یک نماینده پارلمان یهودی نمایندگی یک کشور عربی را بر عهده می گیرد.

هدی عذراء نونو که عضو پارلمان بحرین است گفته است افتخار می کند به عنوان یک بحرینی به کشورش خدمت کند و اضافه کرده که فکر نمی کند بخاطر مذهبش به این مقام رسیده باشد.

او به خبرگزاری آسوشییتد پرس گفته از اینکه اولین زنی است که از طرف کشورش به عنوان سفیر در یک کشور دیگر برگزیده شده است، احساس رضایت می کند.

خانم نونو اضافه کرده که قصد دارد با مشکلات این کار روبه رو شود و در این مقام ایفای وظیفه کند.

سفیر در آمریکا

خبرگزاری رسمی بحرین گزارش کرده که خانم نونو بر اساس فرمان حمد بن عیسی الخلیفه امیر بحرین به مقام نمایندگی بحرین منصوب شده ولی در این گزارش محل خدمت خانم نونو مشخص نشده است.

این در حالی است که در چند ماه اخیر از این از خانم نونو به عنوان یکی از نامزدهایی نام برده می شد که احتمال دارد به عنوان سفیر آمریکا در بحرین خدمت کنند.

بحرین جزیره ای کوچک است که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می دهند ولی خانواده حاکم از سنی های این جزیره هستند.

دولت بحرین رابطه نزدیکی با آمریکا دارد و پایگاه پنجم نیروی دریایی آمریکا در این کشور مستقر است.

هدی عذراء ابراهیم نونو تنها زن یهودی عضو پارلمان بحرین بوده است.

یک ماه پیش او در گفتگو با یک رسانه محلی تایید کرده بود که همراه با جمعی دیگر برای رسیدن به مقام سفیر بحریان در آمریکا نامزد شده است.

این اولین بار است که دیپلماتی یهودی از یک کشور عربی در واشنگتن نمایندگی می کند.

خانم نونو، اولین زن یهودی است که در مجلس شورای بحرین عضویت یافته است.
40 تن از اعضای این مجلس انتصابی هستند که در میان آنها یک نماینده مسیحی و 11 نماینده زن به چشم می خورد.

در میان 40 تن از اعضای انتخابی این مجلس فقط یک زن وجود دارد.

هدی نونو بجای پسر عمویش ابراهیم نونو که چهار سال عضو مجلس شورا بود به این مجلس راه پیدا کرد.

او که یک زن بازرگان است و در لندن و بحرین زندگی می کند و اولین نفری است که توانسته در این کشور عربی دفتر نمایندگی دیدبان حقوق بشر را بازگشایی کند.

در بحرین کمتر از 10 خانواده یهودی زندگی می کنند که در مجموع تعداد آنها به 50 تن می رسد. خانواده نونو، از جمله خانواده های متنفذ بحرین است.

جمعیت بحرین حدود 500 هزار تن است.

این یهودیها در قرن 19 از عراق و ایران به بحرین مهاجرت کردند. شمار آنها در قرن بیستم افزایش پیدا کرد ولی بعد از جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1948 بیشتر آنها بحرین را به مقصد اسرائیل، آمریکا و اروپا ترک کردند.

رسانه ها این احتمال را مطرح کرده اند که انتصاب خانم نونو از سوی حاکم بحرین می تواند نشاندهنده تمایل او برای عادی سازی روابط بحرین با اسرائیل باشد.