عاجل

البث المباشر

رییس قبیله صدام حسین در یک بمب گذاری کشته شد

در استان تکریت عراق

رییس قبیله ای که خانواده صدام حسین متعلق به این قبیله بود بر اثر انفجار بمبی که در خودرو حامل او کار گذاشته شده بود، کشته شد.

مقامهای امنیتی در عراق می گویند که شیخ علی الندا رییس قبله ابوناصر که قبلیه ای بزرگ از سنی های عراق است در سن 65 سالگی در حادثه بمب گذاری کشته شد. شمار اعضای این قبیله که خانواده صدام حسین نیز عضو آن بود، به 20 هزار نفر می رسد.

این بمب در زیر اتومبیل شیخ علی الندا کارگذاشته شده بود و هنگامی که او یکی از محافظانش به سوی نقطه ای در استان تکریک در حرکت بودند، منفجر شد و باعث مرگ هر دو تن شد.

سه تن دیگر از محافظان شیخ علی الندا به شدت زخمی شده اند.
شیخ علی به عنوان رییس قبیله صدام حسین، جسد صدام را پس از اجرای حکم اعدام در سال 2006 تحویل گرفت و مراسم خاک سپاری دیکتاتور پیشین عراق را برگزار کرد.

او در سال 2007 گروههایی که موسوم به شوراهای بیداری است و متشکل از شبه نظامیان سنی برای کمک به آمریکا است را پایه گذاری کرد.

این گروهها با پیکارجویان سنی مخالف دولت عراق و نیروهای آمریکایی در نبرد هستند و از دشمنان سازمان القاعده به حساب می آیند.

پیش از این نیز شماری از اعضای قبیله صدام حسین مورد حمله قرار گرفتند ولی مشخص نبوده است که آیا این افراد به دلیل وابستگی قومی خود مورد هدف قرار گرفته اند و یا دلیل دیگری برای حمله به آنها وجود داشته است.