.
.
.
.

درگذشت محمود درویش برجسته ترین شاعرعرب در پی عمل جراحی قلب

اشعار وی به اکثر زبانهای زنده جهان ترجمه شده است

نشر في:

محمود درویش شاعر مشهور عرب فلسطینی پس از آنکه چهارشنبه گذشته زیرعمل جراحی قلب باز قرار گرفته بود شامگاه شنبه 9-8-2008، در سن 67 سالگی در شهر هیوستن ایالت تکزاس آمریکا رخت از جهان بست .

دکتر حازم صافی پزشک مشهور عراقی که یکی از برجسته ترین پزشکان قلب در جهان می باشد عمل جراحی محمود درویش را انجام داده است . وی پیش از این دو بار در سالهای 1984 و1998 تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود .

محمود درویش اخیرا یک قصیده بلند بنام "روزنامه دیواری" نوشته بود که در بخشی از ان چنین می سراید:" ای مرگ ترا شکست دادم * همه هنرهای زیبا ترا شکست داده است * ای مرگ آوازها در میان رودان ، سنگ نوشته های مصری ، گورهای فراعنه و نقشهای سنگی معابد تو را شکست دادند........ولی تو بر همه آنها پیروز شدی .

محمود درویش متولد سال 1942 در روستای "البروه" در منطقه جلیل غربی است که پس از ویرانی آن در سال 1948 توسط اسراییل ،یک مزرعه اسراییلی بنام "احی هود" بر روی خرابه های آن ایجاد شد ومحمود در روستای دیگری در مجاورت روستای زادگاه خود بزرگ شد .

محمود درویش یکی از برجسته ترین شعرای معاصر عرب وفلسطینی به شمار می آید ونام وی با شعر مبارزه ووطن همطراز گردید ، او نقش بسیار مهمی در تحول شعر نو عرب از طریق آمیختن عشق و میهن ایفا کرد .

شایان ذکر است که بیانیه استقلال فلسطین که در سال 1988 در الجزایر اعلام گردید توسط محمود درویش به نگارش در آمده است .

محمود درویش در ایام جوانی به حزب کمونیست اسراییل پیوست ودر مجله "الجدید" و روزنامه "الاتحاد" مشغول به کار شد ولی به زودی تحت تعقیب دستگاه امنیتی اسراییل قرار گرفت واز سال 1961 تا 1972 یعنی سال هجرت وی از اسراییل تحت اقامت اجباری بسر می برد .

محمود درویش پس از خروج از میهن جهت آموزشهای حزبی راهی اتحاد جماهیر شوروی شد ودر سال 1972 در مصر پناهده گردید ودر آنجا عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین شد .

اشعار محمود درویش به تمامی زبانهای زنده جهان من جمله زبان فارسی ترجمه شده است وتا کنون چندین جایزه بین المللی را به خاطر اشعار وقصایدش دریافت داشت .

دولت فلسطین جهت بزرگداشت این شاعر بزرگ عرب وفلسطینی سه روز عزای ملی اعلام کرده است .

وقرار است فردا سه شنبه مراسم تشییع جنازه رسمی برای محمود درویش در شهر رام الله واقع در کرانه باختری برگزار شود وگفته می شود تشییع جنازه وی بزرگترین تشییع جنازه برای یک شخصیت فلسطینی پس از درگذشت یاسر عرفات خواهد بود .