عاجل

البث المباشر

سپاه پاسداران از سواحل جنوبی وارتش از سواحل شمالی ایران دفاع می کند

قطر خواهان گسترش همکاری دفاعی با ایران شده است

فرمانده سابق سپاه پاسداران ایران ومشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی سرلشكر سپاهی يحيي رحيم صفوي به خبرگزاري رسمي ايران، ايرنا گفته است که مسئولیت رويارويي با نيروهاي خارجي در خلیج به سپاه پاسداران ایران واگذار شده است .
وارتش ایران مسئولیت حفاظت از سواحل ایران در دریای خزر در شمال این کشور را بر عهده خواهد داشت .

صفوی که روز سه شنبه 16/9/2008 با خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران مصاحبه می کرد افزوده است: براساس آخرين تصميمات اتخاذ شده دفاع از درياي عمان و خزر نيز بر عهده ارتش جمهوري اسلامي ايران گذاشته شده است.

وي می گوید:" پس از اينکه آمريکايي ها از اين تصميم آگاه شدند، به ناوهاي خود اعلام کردند که با توجه به واگذاري مسووليت دفاع از خليج فارس به سپاه پاسداران به هيچ وجه به شناورهاي ايراني نزديک نشويد زيرا در مقابله سريع با بيگانگان هيچ ترديدي به خود راه نمي دهند. "

اما وی مشخص نکرد که از چه منبعی خبر تصمیم امریکا مبنی بر نزدیک نشدن ناوهایش به نیروهای سپاه را دریافت کرده است ولی در همین حال افزود :" موشک هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي قادر به پوشش تمام عرض خليج فارس هستند و هيچ ناوي نمي تواند از آن عبور کند که در تيررس ما نباشد. "

این مقام نظامی ایرانی بار دیگر بر توانایی کشورش برای بستن تنگه هرمز تاکید کرد وافزود :" نيروهاي مسلح ما با تجهيزات دفاعي خود اعم از توان موشکي، نيروي هوايي، دريايي و موشک هاي زيرسطحي قادر به کنترل تنگه هرمز هستند. "

سرلشکر صفوی در خصوص احتمال حمله نظامی به کشورش از سوی آمریکا واسرائیل گفت ": رژيم صهيونيستي قابليت هاي لازم سياسي، اقتصادي و اجتماعي براي اينکه جنگ بزرگي را آغاز کند، ندارد. و ی در ادامه افزود:" 200 هزار نيروي آمريکا که در منطقه مستقر هستند در اين صورت در معرض خطر جدي قرار مي گيرند و قطعا آمريکايي ها پس از درگيري که در افغانستان، عراق و گرجستان دارند در جبهه چهارمي خود را درگير نمي کنند."

گفتنی است که تنگه هرمز آبراه باریکی که سواحل ایران را از سواحل کشورهای نفت خیز خلیج جدا می کند وبسته شدن آن صادرات 40 درصد از نفت مورد نیاز جهان را متوقف خواهد کرد .

وزیر دفاع ایران در قطر

از سوی دیگر به به نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع ایران گزارش شده است کمه وزیر دفاع این کشور در ادامه سفر خود به قطر، با وليعهد و جانشين فرمانده كل نيروهاي مسلح اين كشور ديدار و گفت و گو كرده است.

وی با تاکید برگسترش همكاريهاي دفاعي و امنيتي کشورش با ايران اظهار داشت: ما قدرت دفاعي ايران را براي امنيت منطقه بسيار حائز اهميت و موثر مي دانيم.
وليعهد قطر در این ملاقات به میمهمان ایرانی خود گفته است که همه كشورهاي حق دارند از مزاياي انرژي صلح آميز هسته اي بهرمند شوند، وتاکید نموده که فعاليت ايران در زمينه هسته‌اي كاملا صلح آميز است."