.
.
.
.

نامشخص بودن عامل انفجار دمشق علی رغم شایعه دست داشتن ایران

برخی تحلیل گران آن را نتیجه ی بسط تشیع درسوریه می دانند

نشر في:

انفجار روز شنبه گذشته که منجر به جان باختن 17 تن در دمشق گردید پرسشهای بسیاری را درباره عاملان آن بر انگیخته است ،مقام های سوریه این حادثه را یک "عمل تروریستی" دانستند . ودر همین حال برخی از تحلیلگران آن را پیامی از سوی اسراییل ویا عناصر تندروی سنی در منطقه برشمردند ، ودر عین حال برخی دیگر درباره نقش ایران در این انفجار اظهار نظر کرده اند . ولی با این همه تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است و سکوت مطلق پس از رویداد یاد شده ،گمانه زنی در اینباره را متوقف کرده است .

اتهام ایران

اسحاق هرتزوگ وزير امور اجتماعی اسراییل امروز یکشنبه 28-9-2008 دست داشتن کشورش در منفجر کردن خود روی بمب گزاری شده در دمشق را به شدت رد کرد .
وی که با رادیوی دولتی اسراییل مصاحبه می کرد افزود :" از اسراییل بعید است که مرتکب چنین عملی شود ،بویژه در زمانی که برای دستیابی به توافقنامه صلح با سوریه گفت وگو می کند .

این وزیر اسراییلی که درحاشیه نشست هفتگی کابینه این کشور سخن می گفت افزود :" چه بسا ایران منافعی در این انفجار داشته باشد " تا از نزدیکی میان سوریه وغرب جلوگیری کند .

از سوی دیگر روزنامه "الوطن" چاپ سوریه که به مقام های این کشور نزدیک می باشد ،نوشت :" کاملا طبیعی است که کسانی وجود داشته باشند که خواهان ادامه امنیت وصلح سالیان گذشته در سوریه نیستند".

این روزنامه افزود "متاسفانه فهرست کسانی که به دنبال چنین نتیجه ای هستند طولانی است ،با علم به این که این فهرست تنها با نام اسراییل شروع نمی شود وبا نام کسانی که برداشت اشتباهی از دین دارند پایان نمی گیرد."

تشنج میان سنی ها وشیعیان

فواز ناجیه تحلیلگر امور سیاسی مقیم دبی بر این باور است که این انفجار ناشی از تشنج میان شیعه ها وسنی هاست ".

او می گوید :"یک مرکز مطالعات امور سوریه که در لندن مستقر است ،اخیرا با انتشار گزارشی نوشت ،ایران برای ترویج تشیع میان سنی ها ،ملیونها دلار در سوریه خرج کرده است ."

وی افزود :"پرزیدنت بشار الاسد اخیرا نسبت به نتایج منفی دامن زدن به تشنج میان سنی ها وشیعه ها در شهر طرابلس واقع در شمال لبنان اظهار نگرانی کرده است ."

مقامات لبنانی در 22 سپتامبر گذشته اعلام کرده بودند که سوریه 10 هزار سرباز را در مرز مشترک با این کشور مستقر کرده است, ولی مقامات سوری این مساله را در ارتباط با "مسایل امنیتی داخلی " دانستند .

موضع منطقه ای مبهم سوریه

رياض قهوجي تحلیلگر سیاسی امور سوریه در دبی می گوید :"در نتیجه در هم تندین منافع متناقض منطقه ای، هیچ کسی را نمی توان از شک برانگیخته شده مستثنا کرد ،زیرا این امر ناشی از موضع منطقه ای مبهم خود سوریه می باشد".

وی افزود سوریه متحد ایران است ،ولی درهمان حال برای دستیابی به صلح مستقیما با اسراییل وارد مذاکره شده است , به شرطی که , بنا به درخواست دولت اسراییل , فاصله خود را با تهران حفظ کند ".

وی افزود :"دمشق درمقابل تلاش دارد به هر وسیله ای به تهران اطمینان دهد که مذاکرات صلح به زیان اتحاد میان دو کشور نخواهد انجامید ". وی خاطر نشان کرد که چه بسا این انفجار "پیامی برای سوریه" برای دست برداشتن از متحدان ایرانی اش باشد."

از سوی دیگر قهوجي معتقد است "گروه های تندروی سنی از همپیمانی میان دمشق وتهران دل خوش نیستند کما این که نسبت به تلاشهایی که گفته می شود برای شیعه کردن سنیان انجام می شود ناراضی هستند ."

قهوجي اشاره کرد که حادثه انفجار سؤال های بسیاری را مطرح کرده است وافزود :" حمل 200 کیلو مواد منفجر در کشوری مانند سوریه که کنترل امنیتی بخوبی پیگیری می شود کار ساده ای نیست " ودر ادامه گفت :"این مساله می تواند بیانگر وجود کشمکش در دستگاه های امنیتی این کشور باشد".

این حادثه سومین رویداد سال جاری پس از ترور سرلشکر محمد سليمان, سرپرست امور امنیتی مرکز مطالعات وپژوهشهای علمی سوریه در اوت گذشته و نیز انفجار خودروی فرمانده بلندپایه حزب لبنان عماد مغنیه در فوریه گذشته می باشد .

عملیات انتحاری علیه دستگاه امنیتی

منابع امنیتی سوریه تاکید دارند که این انفجار ،یگان گشت امنیتی منطقه زینبیه واقع در نزدیکی جاده فروگاه را به هنگام نشست بامدادی عناصر امنیتی آن که تعدادشان به هزار نفر می رسد را هدف قرار داده بود .

این منابع می افزایند که حادثه نیم ساعت پیش از اجتماع یادشده رخ داد که درصورت تاخیر می توانست باعث کشته شدن دهها نفر از آنان شود .
منابع امنیتی می گویند که مقام های سوریه توانستند در ساعتهای اولیه سرنخ هایی به دست آورند که می تواند آنان را برای شناسایی عناصر تندروی سنی راهنمایی کند .

حادثه ای با اهداف سیاسی

رزوق غاوي تحلیل گر سیاسی امور سوریه انفجار روز شنبه را به اسراییل نسبت داد وتصریح کرد که این حادثه بهیچوجه مرتبط به کشمکش های فرقه ای نیست واهدافی کاملا "سیاسی" در ورای ان قرار دارد که در واقع پاسخی به بهبودی روابط دمشق با کشورهای غربی است .

غاوي در ادامه افزود "تحولات مثبت اخیر در روابط سوریه وفرانسه بطور اخص منجر به تحکیم موقعیت بین المللی دمشق گردید , که چنین مساله ای مورد خوشآیند اسراییل نیست ".

از سوی دیگر روزنامه رسمی "الثورة" چاپ سوریه درشماره روز یکشنبه خود نوشت " تلاشهای تروریستی اخیر ، بطور یقین از ورای مرزهای کشور برنامه ریزی واجرا شده است که این امر بدان معناست که اجرا کنندگان نیز با عبور از مرزهایمان آن را انجام داده اند ".