عاجل

البث المباشر

امضای قانون نجات مالی توسط جرج بوش پس از تصویب آن در کنگره

بازار بورس جهانی بیصبرانه در انتطار چنین اقدامی بودند

پرزیدنت جرج بوش پس از امضای قانون نجات سیستم مالی آن را جهت اجرا ابلاغ کرد . قانون مزبور روز جمعه 3-10-2008، به تصویب کنگره رسید ،این اقدام گامی سرنوشت ساز به شمار می آید که بازار بورس جهانی بیصبرانه در انتظار آن بود. قانون طرح پیشنهادی هنری بولسن ،وزیر خزانه داری آمریکا با هزینه 700 ملیارد دولار ، پس از آنی در کنگره گذرانده شد که روز دوشنبه گذشته با مخالفت اعضای آن قرار گرفته بود ولی این بار با اکثریت 263 رای موافق دربرابر 171 مخالف به تصویب رسید در حالی که در رای گیری قبلی با 13 رای رد شد وباعث سقوط بورس داو جونز وسایر بورس های جهانی گردید .

شایان ذکر است که جرج بوش به محض دریافت خبر موافقت کنگره ایالات متحده آمریکا با طرح پیشنهادی ضمن اعلام خشنودی قول داد فورا آن را جهت اجرا به امضا خواهد رساند وآن را "گامی زنده برای کمک به اقتصاد آمریکا برای عبور از میان طوفان بحران مالی" دانست .

وزیر خزانه داری آمریکا قول داد اقدامات سریعی را برای به اجرا گذاشتن قانون نجات مالی اتخاذ کند وی در پایان موافقت کنگره با طرح پیشنهادی اش به خبرنگاران گفت :"من به خاطر تصویب این قانون واقعا مسرور هستم زیرا اقدامی عالی بود "ودر ادامه گفت :"با سرعت عمل آن را به اجرا خواهیم گذاشت ." وی همچنین افزود :"تصویب این قانون از اهمیت بالایی برخوردار بود ،زیرا شغل و رفاه آمریکایی ها و نیز شرکت های کوچک وپس اندازها را حمایت می کند . این یک رای گیری سرنوشت ساز بود ."

لازم بیاد آوری است که بازار بورس وال استریت روز جمعه کار خود را با ارتفاع ارزش سهام آغاز کرد که پس از تصویب طرح یاد شده همچنان آن را حفط کرد به طوری که نمودار داو جونز در ساعت 17و30 دقیقه به وقت گرینویچ 1،27%،افزایش یافت و نمودار ناسداک افزایشی برابر با 1،26% را نشان داد.

جان کلود یونکر رییس اتحادیه اوروبا پیش بینی کرد که طرح آمریکا نقش به سزایی در آرام کردن بازارهای اقتصادی جهان ایفا کند .