.
.
.
.

اعلام آتش فوری در غزه از سوی حماس وديگر گروهاى فلسطينى

به نيروهاى اسرائيل يك هفته مهلت داد تا از غزه خارج شوند

نشر في:

ايمن طه يكى از مسؤولان جنبش مقاومت اسلامى (حماس) اظهار داشت، حماس وديگر گروههاى فلسطينى امروز يكشنبه 18-1-2009 آتش بس فورى را در غزه اعلام كردند، وى افزود كه جنبش حماس یک هفته به اسرائيل مهلت داده است تا نيروهاى نظامى خود را از باريكه خارج كند.

آقاى ايمن كه در حال حاضر جهت گفتگو با مقامهاى مصرى در قاهره به سر مى برد افزود، آتش بس دیگر گروه های فلسطینی را نیز شامل می شود.

این اقدام يك روز پس از آن صورت مى گيرد که اسرائیل آتش بسی یک جانبه را اعلام كرده بود، اما پرتاب موشک از سوی حماس در روز یکشنبه و پاسخ اسرائیل به آن بوسیله حمله هوایی، هر آتش بسی را درمعرض تهدید قرار می دهد .

از سوى ديگر موسى ابومرزوق، معاون رئيس دفتر سياسى حماس طى نشستی مطبوعاتى با حضور نمايندگان ديگر گروههاى مقاومت فلسطين در دمشق اعلام داشت: "ما گروه های جنبش مقاومت فلسطين در غزه اعلام آتش بس مى كنيم و از نيروهاى دشمن مى خواهيم ظرف يك هفته از غزه خارج شوند و تمامى گذرگاه هاى مرزى براى ورود كمك هاى ضرورى و انسان دوستانه باز شوند".

گفتنى است، پس از ۲۲ روز جنگ خونين در نوار غزه، اسرائيل بامداد روز يكشنبه به طور يكجانبه اعلام آتش بس در غزه كرد. ولى با وجود اعلام آتش بس امروز درگیری ميان طرفين و نیز بمباران همچنان ادامه دارد .

ارتش اسرائيل در پاسخ به حمله موشكى فلسطينيان مناطقى از نوار غزه را هدف بمباران قرار داد.

حماس مى گويد، اسرائيل يك هفته فرصت دارد تا تمام نيروهاى خود را از نوار غزه بيرون ببرد.

پيشتر، اسامه حمدان نماينده جنبش حماس در لبنان در واكنش به اعلام آتش بس يك جانبه گفته بود، تا زمانى كه نيروهاى ارتش اسرائيل درغزه باقى بمانند حماس ملزم به اين آتش بس نخواهد بود.

به گفته سخنگوى ارتش اسرائيل، فلسطينى ها پنج موشك را به منطقه اسدروت واقع در جنوب اسرائيل شليك كردند، اسرائیل نیز اقدام به حمله هوایی به غزه کرده است در حالى كه امريكا، بريتانيا واستراليا از اعلام آتش بس يكجانبه اسرائيل استقبال كردند. سيلوان شالوم يكى از سران حزب ليكود اسرائيل اعلام آتش بس را مورد انتقاد قرار داد .

منابع پزشكى فلسطینی می گویند در ظرف 22 روز حملات گسترده اسرائیل به غزه حد اقل 1300 فلسطینی شهيد وبيش از 5300 نفر ديگر مجروح شدند.