عاجل

البث المباشر

حمایت احمدی نژاد از صلح با اسرائیل و بروز علایم دیپلماسی پرتقال

واسطه های چینی و برچسب های عبری پرتقال وارداتی از اسرائیل

پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر فروش گسترده پرتقال اسرائیلی در بازارهای ایران، اظهارات شامگاه یکشنبه 26/4/2009 پرزیدنت محمود احمدی نژاد درمصاحبه با شبکه ی تلویزیونی امریکایی "ای بی سی" که طی آن حمایت غیر مستقیم خود از به رسمیت شناختن اسرائیل توسط فلسطینی ها را اعلام داشت، بار دیگر اصطلاح "دیپلماسی پرتقال" را تداعی کرد .

آقای احمدی نژاد در این مصاحبه با اظهار نرمش درسخنانش درباره اسرائیل تاکید نمود که مخالفتی با به رسمیت شناختن اسرائیل توسط فلسطینی ها بر اساس طرح دو دولت برای دو ملت ندارد .

در همین حال رسانه های داخلی ایرانی با انتشار گزارش های مفصلی، از توزیع مرکبات تولید اسرائیل در بازارهای ایران پرده برداشتند که به طور علنی با نوشته های عبری وبرچسب تجاری "یافا" ی اسرائیلی در دسترس مصرف کنندگان ایرانی قرار گرفته است .

در همین راستا مطبوعات ووبگاههای ایرانی خبر توزیع پرتقال تولیدی اسرائیل در اثنای بازدید رئیس جمهور ایران از اسلام شهر را که 3 روز پیش صورت گرفت منتشر کردند. سایت اینترنتی "سلام" با درج این خبر نوشت که کلمه ی اسرائیل بر روی پرتقال های توزیع شده در مراسمی که بمناسبت سفر رئیس جمهور به اسلام شهر برگزار شد چاپ شده بود".

آقای محمد صادق مفتح، معاون وزیر بازرگانی ایران در واکنش به انعکاس این خبر، شرکت های خصوصی را مسئول دانست وافزود که وزارت بازرگانی ایران نظارتی بر واردات مرکبات به کشور ندارد ودولت احمدی نژاد را از این مسئولیت مبرا دانست وگفت :" دفتر شرکت خصوصی وارد کننده ی پرتقال مهر وموم شده است ومورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت ".

ورود پرتقال از طریق چین

در پی پرده انتشار این خبر مقامات ایرانی بررسی در این باره را عملا آغاز کردند و تحقیقات خود را با دهها تن از فروشنگان، واردکنندگان وکارکنان گمرک درمورد چگونگی ورود پرتقال ودیگر مرکبات اسرائیلی به ایران آغاز کردند.

وگفته شده است که واردات مرکبات وسایر تولیدات تل آویو معمولا از طریق جمهوری خلق چین وسایر کشورهای همجوار به تهران می رسد ودولت ایران تاکنون این مساله را مورد اعتراض قرار نداده بود .

به گفته ی روزنامه ی "الشرق الاوسط" به نقل از منابع اسرائیلی، اعتراض مقامات ایران از آن بابت است که این بار، صادرکنندگان چینی و واردکنندگان ایرانی، "فراموش کردند" برچسب های اسرائیلی را که به زبان عبری نوشته شده است از روی پرتقال های وارداتی پاک کنند . وعکس هایی که خبرگزاری نیمه رسمی مهر منتشر کرده است، عبارت "اسرائیل/میوه ی خوشمزه" را به وضوح نشان می دهد .

بحث ومناظره درباره واردات از اسرائیل

جنجالی که در مورد پرتقال های وارداتی از اسرائیل بر راه افتاده است بار دیگر مساله ی واردات ایران از اسرائیل را که تنها منحصر به پرتقال نبوده روی میز بحث ومناظره ی ایرانیان گذاشته است، چندی پیش نیز از اخباری درباره ی وارد کردن دستگاه های الکترونیکی، دیگر تولیدات زراعی و کود شیمیایی از طریق ترکیه، عراق وهندوستان به ایران پرده برداشته شد .

از سوی دیگر منابع اسرائیلی از صدور کالاهای این کشور از طریق جنوب لبنان به ایران در زمان اشغال این منطقه توسط اسرائیل خبر دادند، اما چین همواره مقام بزرگترین واسطه برای فروش کالاهای ساخت اسرائیل ودیگر تولیدات این کشور به ایران را حفظ کرده است کما اینکه امروزه بسیاری از کالاهای ایرانی به ویژه شاه بلوط، عسل، پسته، انواع لباس زیر وغیره، علنا در بازارهای اسرائیلی به فروش می رسد.

افزایش دامنه ی چنین دادوستدی میان ایران واسرائیل، آیت الله خامنه ای رهبر نظام در ایران را بر آن داشت تا درماه ژانویه ی گذشته با صدور فتوایی "داد وستد با رژیم غاصب صهیونیستی" را تحریم کند، وی در این فتوا تاکید نمود "واردات و ترویج کالاهای اسرائیلی جایز نیست ومسلمانان مجاز نیستند چنین کالاهایی را خریداری کنند ".