عاجل

البث المباشر

راه پيمايى چهارشنبه تهران از 7 تير تا وليعصر با "سكوت مسئولانه"

تظاهرات معترضان به انتخابات ايران تعطيل بردار نيست

در حالى كه تبريز و بعضى شهرهاى ديگر ايران همچون اصفهان و شيراز همچنان شاهد تظاهرات اعتراض آميز مى باشند و در بعضى از جاها همچون دانشگاه تبريز حملات نيروهاى لباس شخصى معروف به انصار حزب الله و شعار دهى و درگيرى ادامه دارد كه تنها در خود تبريز منجر به مجروح شدن حدود 50 دانشجو شده است، تهران امروز چهارشنبه 17/6/2009 شاهد نوع ديگرى از تظاهرات ابتكارى بود.

تظاهر كنندگان تهرانى عليه اعلام نتايج به نفع رئيس جمهور كنونى ايران، از ميدان 7 تير (يكى از ميادين مركزى و مهم تهران) حركت كردند و با عبور از بلوار كشاورز و پل كريم خان زند به طرف ميدان وليعصر سرازير شدند. آنان در اين تظاهرات هيچگونه شعارى نمى دادند و تنها با حمل عكسهاى قربانيانى كه در تظاهرات روز دوشنبه 15/6/2009 به ضرب گلوله كشته شدند، و پلاكاردهايى كه بر روى آنها خواسته هاى معترضان نوشته شده بود، سعى كردند كه با آرامش خويش پيام جديدى را به جهانيان ارسال كنند.

راه پيمايان معترض به نتايج اعلام شده ى انتخابات رياست جمهورى كه در روز جمعه ى گذشته برگزار شد، تنها به نشانه ى اين كه "پيروز واقعى انتخابات كانديداهاى آنان بوده اند" دو انگشت خود را به علامت پيروزى بالا نگه مى داشتند.

يادآور مى شود انتخابات كلاً چهار كانديداى مجاز به رقابت داشت كه دو تن از آنها (موسوى و كروبى) مورد حمايت تظاهر كنندگان مى باشند، ليكن به ويژه در تهران حمايت از موسوى پر رنگتر است.

از آنجا كه امنيت جانى سردمداران اين تظاهرات به مسئله اى جدى تبديل شده است، هدايت و خبر رسانى نيز به جاى آن كه به طور معمول از طريق سرنشينان خودرو يا خودروهايى مناسب در اول جمعيت، به اطلاع شركت كنندگان برسد، با حمل پلاكاردهايى صورت مى گيرد. مثلاً بر روى بعضى از پلاكاردها نوشته شده بود: "براى جلوگيرى كشتار پيش از تاريكى متفرق شويد" و بر روى بعضى ديگر نقطه ى ديگرى از تهران براى تظاهرات فردا اعلام شده است.

يكى از شيوه هاى پيشگيرى توسعه ى راهپيمايى ها توسط دولت ايران، بستن سيستم اس ام اس و فيلتر كردن سايتها مى باشد. علاوه بر اينها در محدوده ى تظاهرات امروز خيابان كريم خان شبكه هاى موبايل نيز از كار افتاد.

آخرين گزارشها حاكى از آن است كه دستگيريها ادامه دارد و شامل چهره هاى فعال سياسى، فرهنگى و اجتماعى شده است. بعضى از خانواده هاى بازداشت شدگان حتى نمى دانند عضو خانواده ى آنها در كجاست و چه سرنوشتى دارد. اين بازداشتها بدون حكم قضايى صورت مى گيرد. از جمله بازداشت شدگان اخير سعيد ليلاز و محمدرضا جلائى پور مى باشند.

صدور بيانيه ها و اظها نظرها از سوى متفكرانى همچون دكتر سروش و هنرمندانى همچون عزت الله انتظامى، محمد رضا شجريان وهم فكران و همراهان آنان در مخالفت با حكومت احمدى نژاد ادامه دارد.

اين اعتراضات انعكاس جهانى يافته است و موجب شده كه سازمانها و كشورهاى بسيار محدودى پيروزى اعلام شده احمدى نژاد را به وى تبريك بگويند.