عاجل

البث المباشر

رضا پهلوى : روحانيون ايران در معرض خطر قرار دارند

وى خواهان نظامی سکولار ودمكرات در ايران است

فرزند آخرین شاه ايران روز سه شنبه 16/6/2009 تاكيد كرد، گسترش تظاهرات در ايران برای اعتراض به نتايج انتخابات جنجال برانگيز رياست جمهورى در این کشور، بزرگترين تهديد براى روحانيون حاكم می باشد، دولت كنونى ايران تحت رهبرى روحانيون، در سال 1979 در پى سقوط دولت شاه كه از حمايت آمريكا برخوردار بود، به قدرت رسيد.

رضا پهلوى ولیعهد سابق ايران كه در حال حاضر در امريكا اقامت دارد گفت که اعتراضات تقریبا به سرحد انقلاب نزدیک شده است، و مى تواند اصلاحات عظیمی را رقم بزند.

پهلوى (48 ساله) افزود نیروی بالقوه ی مردم ایران هم اکنون بالفعل شده است اما وی از پیش بینی اینکه که آیا این رویدادها منجر به برکناری رهبری سیاسی روحانیت شیعه که پس از پدر وی در ایران به قدرت رسید خود داری کرد.

وی كه خود را مدافع دمكراسى وحقوق بشر در ايران مى داند، گفت: "امروز مردم برای بدست آوردن حقوق خويش به مقابله با نظام برخواسته اند".

به گفته ى وى، راهپيمايى اعتراض آميز ايرانى ها تنها برای اعتراض به اعلام نتايج جنجال برانگیز انتخابات نيست، بلكه اين اعتراضات بازگو کننده ی تمایل مردم نسبت به اصلاحات هرچه بيشتر، و آزادى هاى گسترده تر در ايران پس از گذشت 30 سال از انقلاب هستند .

هواداران مير حسين موسوى كه در انتخابات اخير بازنده اعلام شد، در اعتراض به نتايج انتخابات به خيابانهاى ايران سرازير شدند، در اين انتخابات احمدى نژاد با كسب آراى بيشتر پيروز اعلام شد. آيت الله على خامنه اى رهبر ايران، از احمدى نژاد حمايت مى كند.

آقاى پهلوى همچنان اضافه كرد: " امروز نسل هاى جديد در اعتراض به نظام كنونى دست به تظاهرات زده اند، آنها جان خود را در معرض خطر قرار میدهند و دیگر رژیم كنونى را قبول ندارند. آنها خطاب به جهانيان مى گويند كه آيا از ما پشتيبانى مى كنيد يا رژيم حاكم را همچنان مورد تأييد قرار مى دهيد".

باراك اوباما رئيس جمهورى آمريكا كه در آغاز امسال زمام امور ايالات متحده را در دست گرفت، خواهان روابط جدیدی با ايران شد، روابط بين دو جانب به دليل اختلاف نظر بر سر برنامه اتمى ايران، عراق، اسرائيل و ديگر مسايل هنوز تيره است.

آقاى پهلوى در ادامه افزود: "من به اوباما و يا هر رهبر ديگرى در جهان نمى گويم كه راه گفتگو را با رژيم ايران آغاز نکید، ولى خواست من اين است كه اگر با رژيم گفتگو مى كنيد، با مردم ايران نيز گفتگو كنيد".

گفتنى است كه محمد رضا پهلوى پدر رضا پهلوی، در سال 1979 در پى تظاهرات خشونت بار عليه دولت او وبازگشت آيت الله روح الله خمينى، از ايران خارج شد ، وى در سال 1980در مصر درگذشت.

وليعهد سابق ايران كه از سال 1984 بدين سو در امريكا به سر مى برد، تحصيلات خود را در ايالات متحده به اتمام رساند، وبعد از انقلاب سال 1979 گاهی در مصر و مغرب نيز اقامت داشته است.

پدر وى در سال 1953 در پی براندازی دولت محمد مصدق نخست وزیر وقت ایران که با همكارى عناصر اطلاعاتى آمريكا وانگلستان صورت گرفت دوباره به قدرت رسيد.

رضا پهلوى در پاسخ به سوالى كه آيا مایل هستید به عنوان شاه به ایران بازگردید گفت : "زمان پاسخ به اين سوال هنوز فرا نرسيده است".

وى ادامه داد "تنها چیزی که به می اندیشم برنامه ی سياسى است وآن عبارت از برپایی سيستمی سكولار ودمكرات در ايران است".