عاجل

البث المباشر

حمله عراق به مجاهدين خلق و فشار بر خانواده هايشان در ايران

سرنوشت چند هزار نفر ساكن شهرك اشرف در پرده ابهام

به رغم وعده ى كتبى امريكا به سازمان مجاهدين خلق مبنى بر قول گيرى از دولت عراق نسبت به عدم حمله به اردوگاه اين سازمان مخالف حكومت ايران، اخبار رسيده از شهرك اشرف طى دو روز گذشته حاكى از حمله ى خشن و خونبار حكومتيان عراق به اين اردوگاه مجاهدين بوده است.
دبیرخانه ی شورای ملی مقاومت (تشكيلات مرتبط با سازمان مجاهدين خلق) با صدور اطلاعيه اى از کشته شدن ۷ نفر در جریان حمله ی نیروهای عراقی به قرارگاه اشرف خبر داد و از احتمال کشته شدن چندین نفر از اسرای مجاهدین نیز به دست عراقى ها ابراز نگرانى كرد.

در اطلاعیه شوراى مذكور آمده است كه نیروهای مهاجم عراقی از دفن قربانيان حملات خود از ميان مجاهدين جلوگيرى كرده اند زيرا هر کس را که بخواهد به مزار مروارید برود هدف قرار میدهند.
بر اساس این اطلاعیه، "پیکر ۷ شهید که توسط نیروهای سرکوبگر عراقی جان سپردند، از روز گذشته در گرمای ۵۷ درجه برجای مانده است. با توجه به قطع برق و تخریب یا از کار افتادن بسیاری سیستمهای خدماتی، نگهداری اجساد غیرممکن شده و ممکن است با توجه به گرد و غبار شدید هوا، موجب انتشار انواع بیماریها در میان ساکنان اشرف شود".

اين اطلاعيه مى افزايد: "ساکنان اشرف از دبیرکل ملل متحد خواستار اعزام فوری نمایندگانی برای عقب نشاندن نیروهای عراقی از مسیر مزار و نظارت بر خاکسپاری شهیدان هستند."

خبرهاى ديگرى حكايت از آن دارد كه 4 یا ۵ تن از اعضا و هواداران مجاهدين خلق که توسط نیروهای عراقی به شدت مجروح و به اسارت گرفته شده بودند، جان باخته اند و پیکرهای آنان به بستگان و دوستانشان در شهرك اشرف تحویل داده نشده است.

از سوى ديگر تشكيلات فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران از "جنگ روانی علیه خانوده ها" ی سازمان مجاهدین خلق در ایران خبر داده است. این گروه ضمن آن كه "یورش خونین دولت عراق علیه ساکنین اشرف را محکوم" کرده است، مى گويد: " در طی روزهای گذشته نیروهای عراقی به ساکنین اشرف یورش بردند و تعداد از آنها را به قتل رساندند و تعدادی را مجروح و یا ربوده و با خود بردند. همزمان بازجویان وزارت اطلاعات با خانواده های آنها در ایران تماس گرفته و به آنها می گویند که ما ساکنین اشرف را قتل عام کردیم".

در بيانيه ى فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران آمده است: "بازجویان وزارت اطلاعات پس از یورش نیروهای عراقی به اشرف و انتشار عکس ها و فیلم ها از جان باختن و زخمی شدن ساکنین اشرف با خانواده های آنها در شهرهای مختلف ایران تماس می گیرند و با خوشحالی به آنها می گویند که ما آنها را قتل عام کردیم. بازجو محبی و رضا عارفی با خانواده هایی که در کرج ساکن هستند تماس می گیرند و سعید شیخان و علوی در تهران با خانواده ها تماس گرفته و همگی همان جمله را تکرار می کنند. و از این طریق یک جنگ روانی را علیه خانواده های آنها آغاز کرده اند".

اين بيانيه حاكى است: "تصاویر و فیلمهای تکان دهنده ای که در طی روزهای گذشته از اشرف پخش شده است حاکی از یورشهای وحشیانه و غیرقابل تصور نیروهای عراقی با سلاح گرم، خودروهای نظامی، لودر، باتون، میله های فلزی، سنگ به ساکنین اشرف می باشد. گفته می شود در این یورش ها تا به حال ۱۲ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران جان باختند و صدها نفر زخمی شدند و تعدادی هم توسط نیروهای عراقی ربوده شده و به نقاط نامعلومی منتقل شدند".
بيانيه مى افزايد: "در حال حاضر وضعیت زخمی شدگان بدلیل نبود امکانات پزشکی لازم و ممانعت از انتقال آنها به بیمارستان های تخصصی عراق وخیم می باشد و تا به حال تعدادی بدین خاطر جان باختند".

گفته مى شود در اين حمله نیروهای لشكر قدس (تشكيلات برون مرزى سپاه پاسداران) و لشكر بدر (تشكيلات نظامى عراقى تاسيس شده در ايران در زمان جنگ بين دو كشور 1980 تا 1988) حضور داشته اند و به فارسی صحبت می کردند. آنها در زخمی کردن و کشتار ساکنین اشرف نقش مستقیم داشتند. همچنین گزارش هاى رسانه های عراقی حاکی است که این تهاجم تحت نظارت و هدایت نوری المالکی نخست وزير عراق صورت می گیرد. این در حالی است که بنابه گفته مقامات امریکایی دولت عراق تعهداتی مبنی رعایت حقوق انسانی ساکنین اشرف به آنها داده است.

بنابه اظهارات مقامات نظامی امریکائی تمامی افراد ساکن شهرك اشرف در پى حمله ى امريكا به عراق خلع سلاح شده اند و در قبال آن به هر کدام از آنها تعهد کتبی مبنی بر حفاظت از آنها داده شده است. همچنین طبق بیانیه های رسمی سازمان ملل متحد، صلیب سرخ جهانی و دولت امریکا ساکنین اشرف كه حدود 4500 تن مى باشند، مشمول کنوانسیون چهارم ژنو بوده و به لحاظ قوانین بین المللی افراد حفاظت شده محسوب می شوند. هرگونه اقدام علیه افراد پناهنده و حفاظت شده جنایت علیه بشریت محسوب می شود.