عاجل

البث المباشر

معامله پشت پرده بین ایران وفرانسه برای آزادی کلوتید ریس

احتمال آزادی عامل ترورشاپور بختیار در فرانسه

ایران وفرانسه موضوع آزادی شهروند فرانسوی کلوتید ریس درمقابل آزادی علی وکیلی راد یکی ازمتهمان ترورشاپوربختیار درپاریس را بررسی کرده اند ومنابع نزدیک به وزارت خارجه فرانسه می گویند که این معامله ممکن است هفته آینده اجرا خواهد شد.

روزنامه فرانسوی لوفيگارو درمقاله ای که امروزسه شنبه 22 – 9 – 2009 به قلم ژرژمالبرونو منتشر کرد از تلاش فرانسه برای آزادسازی کلوتید ریس شهروند فرانسوی که پس ازحوادث انتخابات ایران در تهران دستگیر شده درمقابل آزادی علی وکیلی راد ازمتهمان به قتل شاپور بختیار آخرین نخست وزیر ایران در دوره شاه خبر داد.

به گفته فیگارو فرانسه می خواهد يک شهروند ايرانی که درفرانسه به اتهام قتل شاپور بختيار از 18 سال پیش در زندان به سرمی برد در مقابل آزادی کلوتید ریس آزاد کند.

ريس پس از تحمل یک ماه زندان به سفارت فرانسه درتهران منتقل شده ودر آنجا زندانی است و هنوز تاريخ بازگشتش به فرانسه را نمی داند.

یک ديپلمات فرانسوی مطلع از روند قضیه و فراز و نشيب های روابط ميان پاريس وتهران گفت : " ما همچنان در وضع مبهمی به سرمی بریم و علت آن پيچيدگی های موجود در ايران است."

لوفيگارو افزود رژيم ايران از همان ابتدا مقامات فرانسوی را در ابهام قرارداده است به طوریکه خبر محاکمه ریس را از طریق رادیو دریافت کرد و 48 ساعت پس از آن مهدی صفری معاون وزير خارجه ايران برنار پولتي سفير فرانسه را برای رايزنی های پشت پرده احضارکرد. به گفته فیگارو " مسئول ايرانی خطاب به طرف فرانسوی گفته بود شما متوجه نشديد محاکمه ای در کار نبود و هرگز محاکمه ای برگزار نخواهد شد."

وی ادامه داد در حقيقت " محاکمه همان اعترافات علنی خانم ريس است که از تلويزيون هم پخش شده است."

سفارت فرانسه با شگفتی تمام اين خبر را به اطلاع پاريس رساند و فردای آن روز شگفتی ديگری در سفارتخانه روی داد و آن زمانی بود که وکيل تسخيري کلوتيلد ريس از سفارت بازديد کرد و خطاب به فرانسوی ها گفت : " من متعجبم که با من تماس برقرار نکرده ايد."

آنها در جواب او گفتند :" ما نمی دانستيم شما وکيل تسخيری دستگاه قضايی هستيد." و وکيل نيز به آنان اعلام کرد اين شبه دادگاهی بيش نبوده است.

ديپلماتهای فرانسوی در تلاش هستند تا شیوه رفتاردستگاه قضايی ايران را درک کنند.

سفارت فرانسه می گوید اگر محاکمه ای درکار نبوده پس نباید حکمی صادر شود و اگر بپذيريم که شبه دادگاهی برگزارشده است بر اساس قوانين ايران باید پس از هشت روز از زمان محاکمه حکم صادرشود.

اما امروز بيش از 40 روز از آن دادگاه نمايشی می گذرد و ديپلماتهای فرانسوی می گويند محاکمه ای دروغين برگزار شده اما حکم آن صادر نشده است.

ولی هر لحظه ممکن است قاضی اراده کند و حکمی به دلخواه صادرکند. برنار کوشنر وزير خارجه فرانسه از آن بيم دارد که اين ماجرا ادامه يابد ،کوشنر در اوخر ماه اوت گفته بود احساس می کنم همه چيزهفته ها ادامه خواهد يافت.

گفتگوهای پشت پرده

لوفيگارو در ادامه نوشت اما پس از بازگردان ريس به سفارت فرانسه در تهران اتهامات دو طرف به يکديگر کاهش يافت کاخ رياست جمهوری فرانسه عقيده دارد دشوارترين بخش ماجرا به پایان رسیده است.

انيس نقاش فعال سابق لبنانی که امروز در تهران به سر می برد در گفتگوی تلفنی به فيگارو گفت:" فرانسه و ايران تصميم گرفته اند در خصوص ماجرای ريس بی سروصدا عمل کنند وپشت پرده گفتگو کنند."

لوفيگارو ادامه می دهد " به نظر می رسد اين زدو بندها به علت پيچيدگی های سياست در ايران باشد ، با مرور گذشته به آسانی می توان قطعات پازل را کنارهم چيد و به اصل قضيه پی برد."

يک ديپلمات آگاه ازپرونده گفت : " ايرانيان به دلیل خشم ازاظهارات نيکلا سارکوزی رئيس جمهور فرانسه در مورد تقلب درانتخابات ايران اين پرونده را درست کردند."

وی می افزاید : " سازمانهای اطلاعاتی درايران دو تا سه تبعه فرانسوی را زير ذره بين قرارداده بودند. پدرکلوتيلد ريس درسازمان انرژی اتمی فرانسه فعاليت می کرد وبرای یک دوره آموزشی او را به ایران فرستاده بود وايرانيان نيزديدند که اين فرد بهترين طعمه برای رسیدن به اهداف مورد نظرشان است."

فيگارو ادامه داد هرچند کلوتيلد ريس در زمان حوادث یک ايميل به سفارت فرستاده بود اما اين نامه الکترونيکی حاوی هيچ مطلب مهمی نبود. شايد اين اقدام مناسب نبود اما همين نکته ثابت می کند وی به هيچ وجه جاسوس نيست. کلوتيلد احساس می کرد بخش مهمی از تاريخ ايران را شاهد است."

اين ديپلمات ادامه داد: "فرانسوی ها چند خطا در برابر ابهامات عملکرد ايران انجام دادند. ايرانيان دوست نداشتند بازداشت اين دختر فرانسوی رسانه ای شود اما فرانسه بعدها از سوریه خواست تا ميانجيگری کند و بدین ترتیب از دید بالا به موضوع نگاه کرد وبه رايزنی پشت پرده نپرداخت."

این دیپلمات همچنین گفت : " پس از آزادی ريس از زندان و انتقال وی به سفارت فرانسه تهران عکسی از او در رسانه های فرانسه منتشر شد که در آن ریس پس از آزادی جام شراب دردست داشت ، این عکس که بوسیله موبایل گرفته شده توسط یکی از کارمندان برای پدر ریس فرستاده شد و او عکس را در اختیار روزنامه ها قرار داد اما با این حال او بعدها از دیپلمات های فرانسوی عذرخواهی کرد هرچند که این اشتباه جبران ناپذیر بود."

يک بازرگان فرانسوی که در تهران به سر می برد می گويد همه به خوبی می دانند که نبايد نشان داد در ايران الکل مصرف می شود، ايران کلوتيلد ريس را برای تصفيه حسابهای قديمی با فرانسه بازداشت نکرده است اما در چنين موقيعتهايی می تواند بسيار فرصت طلبانه رفتارکند.

معامله بر سر عامل ترور بختیار

ديپلمات فرانسوی در ادامه صحبت های خود می گوید " مسئله ريس به مسئله ديگری در پاريس ارتباط پيدا کرده است زیرا که يک شهروند ايرانی محکوم به شرکت در قتل شاپوربختيار نخست وزيراسبق ايران هنوز در پاريس زندانی است ."

او پس از سپری شدن 18 سال اکنون قوانین آزادی مشروط بر او صدق می کند بنابراین نباید تعجب کرد اگربه او بليت هواپيما بدهند تا به تهران بازگردد تا در مقابل ایران نیز به کلوتيلد ريس بليت هواپيما برای بازگشت به پاريس بدهد.

به گفته این دیپلمات " اين موضوع درمذاکرات پشت پرده ميان پاريس و تهران مطرح شده است ، گفتگوها بین واسطه ها درسکوت وخارج ازکانالهای رسمی درجریان است."

شهروند ایرانی که در پاریس زندانی است علی وکيلی راد نام دارد و هفته نامه فيگارو هفته پيش داستان او را افشا کرد.

در سال 1994 دادگاهی در پاريس وی را به حبس ابد محکوم کرد ،وی که اکنون پنجاه ساله است در زندان پواسی درحومه پاريس به سر می برد."

در دوم ژوئيه سورن ماگوليس وکيل او از دادگاه تجديد نظر درخواست کرد تا موضوع آزادی مشروط وی را بررسی کند، منابع مختلف می گويند درخواست برای اخراج فوری علی وکيلی راد بلافاصله پس از آزادی مشروط هم اينک بر روی ميز بريس اورتوفو وزير کشور فرانسه قراردارد.

سفارت ايران در پاريس در اوايل هفته گذشته گذرنامه ای معتبر برای وکيلی راد صادر کرد تا او بتواند به تهران بازگردد ، اما آيا وزيرکشور فرانسه حکم اخراج او را امضا می کند؟

منابع نزدیک به وزير کشور فرانسه می گويند ، جواب اين سوال را نمی دانند ،طرف ايرانی نيز دراین زمینه اظهار نظر نکرده است.

وکيلی راد و رژيم تهران هرگز ترور بختيار را نپذيرفته اند ومنابع رسمی ایران می گویند مذاکره ای برای اين مبادله وجود ندارد.

يکی از واسطه های فعال در اين پرونده می گويد اگر تبادلی صورت گيرد نتيجه زد وبندها ،پشت پرده خواهد بود.

لوفيگارو ادامه داد در گذشته نيز چند ايرانی پس از عفو مقامات فرانسه به ايران منتقل شده اند، انيس نقاش که عامل اولين تلاش نافرجام برای ترور بختيار در سال 1980 بود به حبس ابد محکوم شده بود اما شش سال بعد در پی صدور حکم عفو از جانب فرانسوا ميتران رئيس جمهور اسبق فرانسه آزاد شد.

واسطه فرانسوی می گويد خانم ريس مستحق عفو است واين حکم ممکن است در هفته پس از عيد فطر صادر شود اما آنچه مسلم است اين است که بازگشت علی وکيلی راد به ايران از جانب ايران نشانه ای مثبت قلمداد خواهد شد.

انيس نقاش می افزايد ايرانيان با آزاد کردن کلوتيلد ريس گام بزرگی برداشته اند لوفيگارو افزود به عبارتی ديگر اينک نوبت فرانسوی ها است تا گامی به سوی ايران بردارند."