عاجل

البث المباشر

فرزند منتظری: پیکر همسرآيت الله دراختیار حکومت است

آمادگى مخالفان دولت ايران براى تشيع جنازه اعتراض آميز

در پى اعلام خبر درگذشت همسر آيت الله حسينعلى منتظرى در ساعات اوليه بامداد شنبه 27-3-2010 يعنى صد روز پس از رحلت آن مرجع اصلاح طلب، مخالفان از مواجه شدن خانواده ايشان با محدوديت ها و موانع توسط نيروهاى اطلاعاتى، امنيتى و انتظامى برای برگزاری مراسم عزادارى و تشييع جنازه خبردادند.

حجت الاسلام سعيد منتظرى فرزند آیت الله العظمی منتظری در مصاحبه كوتاهى با جرس (وبگاه جنبش راه سبز) با اشاره به این محدودیتها اظهار داشت: "صبح امروز از سوی وزارت اطلاعات فردی به دفتر مراجعه کرده و رسما اعلام کرده است که اجازه برگزاری مراسم تشییع را نداریم".

فرزند آيت الله منتظرى گفت: "وزارت اطلاعات از بیت آیت الله خواسته است که مطابق برنامه ای که از سوی حکومت برای برگزاری مراسم تشییع تدارك ديده شده، اقدام کنند". وى افزود: "درحال حاضرپیکر مادر دراختیار حکومت است، هر کاری که می خواهند انجام دهند ولی از ما انتظار نداشته باشند که در آن مشارکت داشته باشیم".

سعيد منتظری يادآور شد: "عمر مجاهدتهای مادر، بیش از عمر بسیاری از مسئولان است. ایشان از زمانی که با آیت الله منتظری ازدواج کردند تا سن 83 سالگی که دار فانی را وداع کردند، همواره در همه سنگرها درکنار پدر بودند و لحظه ای از آرمانهایی که داشتند عقب نشینی نکردند". وى افزود: "می خواهم بگویم که مادرم بیش از پدرم زجر انقلاب و جمهوری اسلامی را کشیدند و از ایشان بیشترمجاهدت و صبوری کردند".

بنا به اطلاعیه خانواده آيت الله منتظرى، قرار است مراسم تشييع جنازه، فردا (يكشنبه) ساعت ده صبح از مقابل بیت آیت الله به سمت حرم حضرت معصومه (س) برگزار شود. ليكن سعید منتظری گفت که "حکومت از آنها خواسته است فقط حدود 150 متر در گلزار شهدا، پیکر مادر محترمشان را تشیع کنند".

وی تاكيد کرد: "اگر خانواده مرحومه نتوانند بر اساس اعلام قبلی خود به آشنایان مراسم را برگزار کنند،آنان از شرکت در مراسم حکومتی هم خودداری کرده و در مراسم تشییع و تدفین شرکت نخواهند کرد".

حجت الاسلام منتظرى ضمن يادآورى رنجهاى مادرش قبل و بعد از فوت پدر و فشارهاى حكومت عليه اين خانواده، با اشاره به دفن مخفيانه تعدادى از قربانيان حوادث ماههاى پس از انتخابات رياست جمهورى اخير ايران گفت: "اگر می خواهند که همسر آیت الله منتظری را همه به همین گونه دفن کنند، می توانند هر کاری که خواستند بکنند. ما بعدها بر سر مزار ایشان خواهیم رفت".

سعید منتظری گفت: "اگرمسئولان قدری درایت و عقلانیت داشته باشند، مشکلات مردم هم حل خواهد شد". وى افزود: "آنان بیم آن دارند که جمعیتی که برای تشییع آیت الله حضور پیدا کرد، در مراسم مادر هم شرکت کنند و برای همین است که چنین محدودیتهایی برای خانواده ایجاد کرده اند".

آخرين خبرهاى رسيده از قم، تهران واصفهان حكايت از آن دارد كه گروههايى از مردم ايران خود را براى شركت در تشييع جنازه همسر آيت الله آماده مى كند. آنان در نبود مجوز براى راهپيمايى سياسى، از فرصتهاى اين چنينى بهره مى گيرند. تشييع جنازه خود آيت الله منتظرى يكى از بى نظيرترين تظاهرات اعلام حمايت از خط اعتراض ضد دولتى در ايران بشمارآمد.