عاجل

البث المباشر

رواج اسلام توسط یک مارکسیست در میان سرخپوستان مکزیکی

وی با اهداف شورشي، دست به این اقدام زد

دین اسلام در میان سرخپوستان مکزیکی در حال گسترش است. در این کشور که اکثر مردمانش مسیحی کاتولیک هستند، بسیاری از سرخپوستان به دین اسلام گرایش پیدا کرده اند.

در همین زمینه، روزنامه فرانسوی "لو فیگارو" گزارشی میدانی تهیه کرده که در آن به تشریح وضعیت سرخپوستان مکزیک و گرایش آن ها به دین اسلام پرداخته است. این روزنامه نوشته است که در حلبی آبادهای شهر "سان کریستوبال" منطقه "چیاپاس" مکزیک، سیصد سرخپوست روزی پنج بار همچون دیگر مسلمان های جهان نماز می خوانند.

یک خانواده مسلمان

خبرنگار لو فیگارو در گزارش خود به زندگی یک زوج سرخپوست پیر مکزیکی به نامهای "سلیمان" و "حبیبه" می پردازد که خانواده ای مسلمان را تشکیل داده اند.

نام آن ها پیش از گرویدن به اسلام "سالوادور گومز " و "ماریا" بود. آن ها ابتدا مسیحی کاتولیک بودند اما در دهه هزار و نهصد و هفتاد، به مذهب پروتستان گرایش پیدا می کنند که به همین علت از روستای محل سکونت خود اخراج می شوند.

ده سال پس از این ماجرا، سالوادور و ماریا، مسلمان می شوند. هم اکنون خانواده گومز که از چهار نسل تشکیل شده است، همگی مسلمان هستند. اعضای این خانوده می گویند که دین اسلام برایشان آرامش را به ارمغان اورده است.

دین راهی به آرامش

"گاسپار مئرکه شو" مردم شناس مکزیکی از مذهبی بودن سرخپوستان چامولاس که از قوم مایا هستند سخن می گوید. به عقیده او آن ها که همواره تحت ظلم و ستم بوده اند، تنها راه برای آرامش و صلح را، تدین یافته اند. گاسپار می گوید که این سرخپوست ها برخی آداب و رسوم سنتی خود را در اسلام باز یافته اند که تعدد زوجات یکی از همین آداب است.

در همین چارچوب، یکی از فرزندان سلمیان به نام "مانوئل" که "محمد" لقب گرفته، و سرپرست خانواده ای 15 نفری است، می گوید که به کمک دین اسلام موفق شدیم زندگی خود را در این منطقه دوباره تشکیل دهیم.

ورود اسلام به مکزیک

برای اولین بار فردي به نام اورليانو پرز از اساتيد فلسفه مارکسيست با هدف جذب نيرو براي اهداف شورشي، اسلام را در بين سرخپوستان ترويج کرد. او ابتدا از مذهب پروتستانتيسم براي اين هدف استفاده کرده بود اما نتوانسته بود افراد زيادي را جذب کند. پس از آن او اسلام را به عنوان ابزار خود برگزید و ديري نپاييد که اين دين مورد استقبال فقير ترين سرخپوستان منطقه "سان کريستوبال" قرار گرفت.

اتازه مسلمانان اما که از اهداف خاص پرز ناراضي بودند تصميم به ترک منطقه و شخص پرز گرفتند و جامعه جديد اسلامي خود را در زمين هايي که امروزه در ان سکونت دارند تشکيل دادند.

روابط با مسیحیان

عبدالحافظ يکي از فرزندان محمد مي گويد در سال دوهزار و يک (پس از حادثه 11 سبتامبر) برخي از همسايگان مسيحي ما، را تروريست مي خواندند اما اوضاع تغيير کرده و امروزه مسيحيان با کمال ميل ما را به خانه هايشان دعوت مي کنند.

"ايون لو بو" مردم شناس فرانسوي و متخصص مسائل مربوط به سرخپوستان عقیده دارد سرخپوستان با تعلق به جامعه اي که در ان همگي احساس برادري و برابري مي کنند، راهي براي گذر از تبعيص ها و مبارزه با نژاد پرستي يافته اند. او می گوید که انان اسلام را ديني جهان شمول مي بينند و هنگامي که به مناسک حج مي روند برابري را بيشتر حس مي کنند.