عاجل

البث المباشر

آیت الله بیات زنجانی: جسارت به انسان محاربه با خدا است

در واکنش به حوادث شیراز و تهران

آیت الله بیات زنجانی از مراجع تقلید قم چهارشنبه 8-9-2010 در بیانیه ای با محکوم کردن حوادث اخیر در شهر شیراز و حمله به مسجد قبای این شهر و همچنین حمله به منزل مهدی کروبی نامزد معترض به انتخابات سال گذشته ایران از سوی افراد موسوم به لباس شخصی و هواداران دولت ایران، از مسئولان قضایی خواست که با عوامل و مسببین این حوادث برخورد کنند و تاکید کرد که جسارت به یک انسان، نوعی محاربه با خدا است.

بنا بر گزارش راسانه های مخالفان ایران، جمعی از لباس شخصی هواداران دولت ایران و نیروهای بسیج ، شامگاه پنجشنبه و روز جمعه گذشته که مصادف با روز قدس بود، به مسجد قبای شیراز حمله و با افراد حاضر در مسجد که از منتقدین دولت ایران هستند درگیر شدند.

بنا بر این گزارش ها، در این حملات یکی از درب های مسجد به آتش کشیده شد و تمام شیشه های آن مسجد شکسته شد. در این حادثه، دهها نفر از دو طرف زخمی و شماری از حاضران در مسجد که از منتقدین حکومت ایران هستند، دستگیر شدند.

امامت مسجد قبا را آیت الله محمد علی دستغیب عضو مجلس خبرگان رهبری بر عهده دارد که پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته ایران، از مواضع و عملکرد سران نظام جمهوری اسلامی از جمله مواضع آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، به شدت انتقاد کرد. انتقادهای آیت الله دستغیب خشم اصولگرایان را در این کشور برانگیخته است.

آیت الله بیات زنجانی با ابراز تاسف از این که این حمله توسط مدعیان تشیع صورت گرفته در بیانیه خود آورده است: "واقع قضیه این است که هتک حرمت انسان، مساوی با هتک حرمت خانه کعبه و بلکه بالاتر از آن است و جسارت به یک انسان مسلم و یک انسان محترم، جسارت به خدا و جسارت به مقدسات خداست؛ نوعی جنگ و محاربه با خداست؛"

این مرجع تقلید نسبت به حمله به منزل مهدی کروبی نیز ابراز تاسف کرده و ادامه داده است: "اینها نظیر این، جسارتهائی است که مدتی قبل در قم حریم مرجعیت را شکستند و یک مرجع مسلم تقلید را مورد اهانت قرار دادند بدون اینکه حتی اظهار تاسف کنند."

شماری از نیروهای لباس شخصی و بسیج هفته گذشته به مدت پنج شب منزل آقای کروبی را به محاصره خود در آروده بودند و با سر دادن شعارهایی در حمایت از آیت الله خامنه ای و محکومیت مهدی کروبی، شب های چهارشنبه و پنج شنبه، منزل رئیس مجلس ششم ایران را مورد حمله قرار دادند و اقدام به تخریب بخشی از اموال ساختمان محل سکونت وی کردند.

حدود دو ماه پیش نیز هواداران رهبر ایران، به دفاتر مرحوم آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله یوسف صانعی در قم حمله کردند و اموال دفاتر آن ها را تخریب کردند.

آیت الله بیات زنجانی با ابراز تاسف از این که حوادث اخیر در ماه رمضان و در شب های قدر رخ داده، افزوده است: "جالب این است که مسوولان ما، مسوولان نظام آیا اطلاع از این وضعیت دارند و برخورد نمی کنند که “إنّا لله و إناّ إلیه راجعون” و اگر اطلاع ندارند که باز هم ” إنّا لله و إناّ إلیه راجعون”."

او ادامه داده است: "این کارها با کدام عقل و منطق قابل دفاع و قابل توجیه است؟ این آقایان چه گناهی مرتکب شده اند؟ یا مثلاً یک جائی یک برنامه ای تنظیم می کنند و عکس افرادی را در آنجا زیر پای افراد می گذارند و هتک حرمت آنها را به عنوان شرط ورود به آن برنامه معرفی می کنند."

این مرجع تقلید با درخواست عبرت آموزی مهاجمان از سرنوشت آنهایی که "جباران عالم" نامیده، عوامل حوادث اخیر را به توبه دعوت کرده و نوشته است: "من به عنوان یک دوستدار این کشور، دوستدار این جامعه، دوستدار این مردم و دوستدار حتی آنهائی که به نظر خود من، نا آگاهانه وارد این قضایا شده اند و آگاهی مربوط به کسانی است که این افراد را تحریک می کنند، توصیه می کنم توبه کنید و بازگردید به سوی خدا، بازگردید به سوی اولیاء خدا، حرمت شکنی دیگر بس است؛ خدا می داند که این حرمت شکنی ها عرش خدا را می لرزاند."

آیت الله بیات زنجانی سپس به مسوولان توصیه کرده است که با این قضایا قاطعانه برخورد کنند تا به گفته او مانع از باب شدن حرمت شکنی شوند.