.
.
.
.

زن یمنی برنده نوبل صلح جایزه را گامی برای محاکمه صالح دانست

توکل کرمان رتبه 13 در میان 100 شخصیت موثر در جهان را دارد

نشر في:

توکل کرمان، یکی از سه زن برنده جایزه صلح نوبل امسال ، روز جمعه 7-10-2011 اظهار داشت "موفقیت در کسب جایزه صلح نوبل اولین گام در راه محاکمه علی عبدالله صالح می باشد".

این فعال زن یمنی همچنین افزود صالح بزرگترین تروریست است و از جامعه بین المللی می خواهیم که او را محاکمه کند . وی با اشاره به دریافت جایزه نوبل افزود، این جایزه برای قدردانی از زنان یمن که برای آزادی، دموکراسی و حقوقشان مبارزه می کنند به او داده شده است.

جایزه صلح نوبل امسال به خانم توکل کرمان از یمن، آلین جانسون از کشور لیبریا و لیما جبووی یکی از همکاران خانم آلن جانسون تعلق گرفت.

اما توکل کرمان به دلیل شجاعت در مطرح کردن آراء و اندیشه های خود و همچنین به خاطر مبارزه و تلاش خستگی ناپذیر در را دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در یمن شایسته دریافت این جایزه شناخته شده است.

خانم آلن جانسون و همکار وی لیما جبووی نیز به خاطر تلاشهایی که برای پایان دادن به جنگ داخلی در لیبریا کرده بودند جایزه صلح نوبل را دریافت کردند.

رئیس کمیته جایزه صلح نوبل در اسلو در این باره اظهار داشت که این سه زن به خاطر مبارزه مسالمت آمیز در راه دفاع از صلح، دمکراسی و حقوق زنان شایسته به دست آوردن این جایزه شدند.

محیطی آمیخته از خشونت و روشنفکری

خانم توکل کرمان در سال 1979 در منطقه " شرعب" که به محیط خشونت و قدرت در یمن معروف است و در استان "تعز" که در برگیرنده بیشترین روشفکران یمن است قرار دارد چشم به جهان گشود، اما وی میان خشونت و روشنفکری پلی ساخت و با فعالیتهای مسالمت آمیز خود توانست از پدیده قدرت، اراده و ایمان به هدف خود دست یابد، و شیوه مبارزه مسالمت آمیز را پیشه ساخت و بدین سان با سود بردن از این دو پدیده، الگویی آکنده از جرأت و شجاعت در مبارزه مسالمت آمیز را در جامعه یمن به نمایش گذاشت .

توکل کرمان فارغ التحصیل دانشگاه علوم و تکنولوژی صنعا پایتخت یمن است و در سال 1999 موفق به کسب مدرک لیسانس شد و در سال 2000 نیز توانست در رشته فوق لیسانس در علوم سیاسی از دانشگاه صنعا فارغ التحصیل شود . وی با مدرک دیپلم در رشته ادبیات زبان انگلیسی از دانشگاه کمبریج انگلستان فارغ التحصیل شد.

توکل کرمان تسلط کاملی به زبان انگلیسی دارد و چندین مقاله به این زبان را در روزنامه های معروف منتشر کرده است.

شجاع ترین زن یمن

شجاعت خانم کرمان در مبارزه علیه نقض حقوق بشر، فساد مالی و دفاع از اصلاحات سیاسی و تجدید نظر در اندیشه و طرز تفکر دینی و مذهبی زبان زد مردم یمن است.

وی از اولین فعالانی است که خواهان سرنگونی علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن شد و مجله آمریکایی "تایم" مقام اول را در تاریخ مبارزه زنان یمن به او داده است.

کما اینکه وی رتبه 13 در میان 100 شخصیت موثر در جهان را به خود اختصاص داد و یکی از 500 زن شجاع در جهان محسوب می شود.

او همچنین جایزه شجاع ترین زن را از سفارت آمریکا دریافت کرده و از جمله هفت زن معروف جهان است که توانستند بیشترین دگرگونی در جامعه خود را ایجاد کنند.

او همچنین به عنوان زن پیشتاز در میان زنان یمن از سوی وزارت فرهنگ و آموزش یمن تقدیرنامه ای دریافت کرد.

او دختر یکی از وزرای سابق یمن است که هم اکنون یکی از اعضای پارلمان این کشور است .