عاجل

البث المباشر

گروه اخوان المسلمین در مقابل سخنان رهبر ایران رسما سکوت کرده است

با وجود انتشار خبرهایی درباره صدور بیانیه توسط این گروه اسلامگرا

با وجود انتشار خبر صدور بیانیه گروه اخوان المسلمین مبنی بر اسلامی خواندن انقلاب مردم مصر در پاسخ به سخنان آیت الله خامنه ای رهبر ایران که اعتراض های مردم مصر را انقلاب اسلامی دانسته بود، این گروه اسلامگرا اما تا کنون هیچ موضع رسمی در این خصوص اعلام نکرده است وبر خلاف آنچه در رسانه های فارسی منتشر شده بیانیه ای در این خصوص صادر نکرده اند.

آيت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز جمعه 4-2-2011 در خطبه نماز جمعه تهران از تظاهرات مردم کشورهای عربی از جمله مصر و تونس حمایت کرد و اعتراضات آنها را انقلابی"اسلامی" توصیف کرد.

در همین حال همزمان با خروج صدها هزار نفر در شهرهای مختلف مصر که درخواست برکناری محمد حسنی مبارک رئیس جمهور این کشور را مطرح می کنند، کمیته ای به نام "کمیته حکما" رایزنی با معترضان و دولت مصر برای رسیدن به تصمیمی به منظور پایان دادن به بحران روزهای اخیر این کشور را آغاز کردند.

برپایه گزارش های رسیده این کمیته در حال تدوین پیشنهادی است که بر پایه آن تمام اختیارهای رئیس جمهور به طور کامل به معاون او عمر سلیمان منتقل شود. در مقابل سلیمان دولتی انتقالی متشکل از نمایندگان تمام احزاب و گروه ها و همچنین نمایندگان معترضان خیابانی برای انجام اصلاحات تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه سپتامبر را تشکیل خواهد داد. گفته می شود در مقابل گروه اخوان الملسمین که ترس از رسیدنش به قدرت یکی از مهمترین دلایل کناره گیری نکردن حسنی مبارک است، قول داده که نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری نخواهد داشت.

در صورت موفقیت رایزنی های کمیته حکما، این کمیته بیانیه ای منتشر خواهد کرد که در آن پیروزی انقلاب مردم مصر را اعلام خواهد کرد.

بیش از یک میلیون معترض که خواهان کناره گیری محمد حسنی مبارک رئیس جمهور مصر هستند، در میدان التحریر در مرکز قاهره روز جمعه 4-2-2011 که روز "خدا حافظی" نامیده شده است، گردهم آمدند. در عین حال گزارش می شود شماری از هواداران مبارک به سوی معترضان حمله برده و با سنگ پراکنی در گوشه ای از میدان التحریر، شماری از آن ها را زخمی کردند.

حاضران در میدان التحریر اعتراض های خود را با ادای نماز جمعه آغاز کردند. خطیب جمعه خواهان ایستادگی معترضان تا پیروزی انقلاب دعوت کرد. او گفت که محور درخواست ها لغو وضعیت فوق العاده، تعدیل قانون اساسی، آزادی همه زندانیان، منحل کردن مجلس خلق و کناره گیری محمد حسنی مبارک رئیس جمهور است.

پس از نماز معترضان شعارهایی که خواستار کناره گیری رئیس جمهور بود سر دادند که همزمان شد با پخش سرود ملی مصر و برخی سرودهای میهنی از طریق بلندگوهای بزرگی که در بخش های مختلفی در میدان قرار داده شده اند.

پیش از نماز تلویزیون رسمی مصر اعلام کرد که محمد حسین طنطاوی وزیر دفاع و مقام های بلند پایه ای از ارتش برای بررسی اوضاع به میدان التحریر رفتند. طنطاوی در حال گفت و گو با برخی از معترضین مشاهده شده و به آن ها می گفت: "رئیس که به شما گفت دیگر در انتخابات نامزد نخواهد شد."

او همچنین از معترضان خواست تا از رهبر گروه اخوان المسلمین بخواهند گفت و گو با حکومت را بپذیرد.

از سحرگاه جمعه دهها هزار نفر از معترضان مخالف رئیس جمهوری مصر که خواستار کناره گیری او هستند، سرازیر شدن به میدان التحریر را آغاز کردند و برخی از آن ها برای جلوگیری از وقوع هر گونه درگیری با هواداران مبارک، اقدام به بستن ورودی های میدان التحریر کردند.

در همین حال فرماندهان ارتش مصر بار دیگر روز جمعه متعهد شدند که نیروهای تحت امرشان به سوی معترضان تیراندزای نخواهند کرد.

از شهر اسکندریه نیز گزارش می رسد که دهها هزار نفر از معترضان راهپیمایی گسترده ای که خوستار برکناری حسنی مبارک است، برگزار کردند. در عین حال شماری از هواداران مبارک در حال آماده سازی خود برای به راه انداختن راهپیمایی هستند. گفته می شود نیروهای ارتش اقدام های لازم را در این شهر برای درگیر نشدن دو گروه پیش بینی کرده اند.