عاجل

البث المباشر

سفر معاون وزیر خارجه کره شمالی به ایران دور از چشم رسانه ها

معاون احمدی نژاد: روابط تهران و پیونگ یانگ خاری در چشم قدرتهای زورگو

پاک کیل یون معاون وزیر امور خارجه کره شمالی بدون خبر و به دور از چشم رسانه ها به ایران سفر کرد و با مقام های این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست جمعه 25-2-2011 نوشت که معاون وزیر امور خارجه کره شمالی در حال حاضر در دعوتی رسمی از سوی مقام های ایرانی در تهران به سر می برد.

بنا بر این گزارش پاک کیل یون در دیدار با محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت که و پیونگ یانگ هر دو در یک سنگر بر علیه قدرت‌های زورگو و مغرور هستند.

رحیمی نبز در این دیدار گفت: "گسترش روابط بین تهران و پیونگ یانگ خاری در چشم قدرتهای زورگوی جهان است."

فعالیت های اتمی ایران و کره شمالی مدتها است که مورد اعتراض جامعه بین الملل است. کره شمالی موفق به ساخت بمب اتمی شده است به همین دلیل در معرض تحریم های شدید بین المللی است. اما ایران بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد. با این حال غرب فعالیت های هسته ای ایران را غیر شفاف می داند و می گوید که این کشور در پی ساخت بمب اتم است. به همین دلیل ژوئن سال گذشته قطعنامه چهارم تحریم های تهران از سوی شورای عالی امنیت سازمان ملل متحد صادر شد.

ایران برای مدت طولانی است كه از اظهارنظر در مورد روابط نزدیكش با كره‌شمالی خودداری كرده است.

واشنگتن ‌پست در پایان گزارش خود نوشته است: "در ماه نوامبر، یک برآورد اطلاعاتی امریكا نشان می‌داد كه ایران موشک‌های پیشرفته‌ای كه قابلیت هدف‌گری پایتخت‌های كشورهای اروپایی را دارد، از كره‌شمالی دریافت كرده است."