عاجل

البث المباشر

یک زندانی سیاسی 2 سال و اندی در بازداشت موقت و بلاتکلیفی در اوین بسر می برد

پدر و مادر هومان موسوی در سال 67 اعدام شده اند

در برخی خبرها و زمزمه هایی که از محافل سیاسی ایران به گوش می رسد، سخن از زندانیان سیاسی مطرح می شود که مدت های طولانی را در زندان سپری کرده اند اما تا کنون هیچ دادگاهی برای آن ها تشکیل نشده و همچنان در بندهای امنیتی و با قرار بازداشت موقت زندانی هستند.

هومان موسوی، فعال سیاسی و وبلاگ نویس، از تاریخ 12 فروردین 1388 توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده است.

یک منبع مطلع که خواسته نامش فاش نشود، به العربیه خبر داد که هومان موسوی بیش دو سال است که بلا تکلیف و بدون محاکمه در بندهای عمومی زندان اوین به سر می برد. او هم اکنون 28 سال سن دارد و دارای مدرک کارشناسی ارشد است.

اما چرا با وجود انتشار اخبار بسیاری از زندانیان سیاسی با وضعیت مشابه، خبر یا گزارشی درباره وضعیت هومان موسوی در رسانه ها منعکس نشده، این منبع مطلع از "یتیم" بودن او خبر داد.

پدر و مادر هومان موسوی سال 1367 در موج اعدام فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران اعدام شده اند. بر مبنای اخبار منتشره و گفته فعالان سیاسی، در آن سال هزاران نفر از مخالفان نظام حاکم بر ایران در روزهای آخرین جنگ ایران و عراق و در پی عملیات معروف به "مرصاد" و اشغال دوباره بخش هایی از خاک ایران، اعدام شدند . در آن عملیات میان ارتش عراق و نیروهای سازمان مجاهدین خلق همکاری مستقیم وجود داشت . این اعدام شدگان قبر مشخصی ندارند و خانواده هایشان که می گویند همه آن ها به صورت دسته جمعی در خاوران به خاک سپرده شدند، همه ساله مراسمی در این منطقه برگزار می کنند.

هومان موسوی که به بازجوها جرم او را تبلیغ علیه نظام اعلام کرده اند، 211 روز از دوره بازداشت خود را در سلول انفرادی بند 240 زندان اوین گذارند. پس از آن به اتاق 112 بند 209 زندان اوین منتقل شد. این بندها تحت نظر وزارت اطلاعات ایران اداره می شوند.

گفته می شود با توجه به تغییراتی که در ماه های اخیر در وضعیت بند 290 زندان اوین حاصل شده، وضعیت زندانیان این بند به مراتب بدتر از پیش شده است.

هومان موسوی یک سال است که از ملاقات حضوری محروم بوده و با اندک آشنایان خود در صورت اجازه دادن بازجوها، به صورت کابینی دیدار می کند.

ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران که بسیاری از زندانیان سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران را محاکمه کرده، مسئولیت پرونده هومان موسوی را بر عهده دارد و تا کنون این پرونده را به جریان نگذاشته است.