.
.
.
.

مصباح یزدی: مخالفت با ولی فقیه در حد شرک به خدا است

در دیدار جمعی از اعضای سپاه پاسداران

نشر في:

محمد تقی مصباح یزدی از روحانیون اصولگرا در قم تاکید کرده است که مخالفت با ولی فقیه در حد شرک به خدا است.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به رهبر این کشور "ولی فقیه" گفته می شود که حاکمان ایران و هواداران آن ها می گویند که این قدرت سیاسی ریشه ای دینی دارد و مشروعیت آن برگرفته از خدا است. نظریه ای که توسط بسیاری از علمای شیعه مورد پذیرش قرار نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری اصولگرای "رجا نیوز" مصباح یزدی پنجشنبه 28-4-2011 در دیدار جمعی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در استدلال بر نظریه ولایت فقیه گفت: "حتي در زمان حضور معصوم که برخي از مردم يه امام دسترسي نداشتند، ائمه افرادي را به عنوان نائب و جانشين خود قرار مي ‌دادند و اين همان امري است که در فرهنگ ما ولايت فقيه نام دارد."

وي با اشاره به اين‌که نمي ‌توان دين را از غير متخصص در امور ديني ياد گرفت، گفت: "دين را بايد به كمك علما از قرآن و كلمات معصومين آموخت؛ نه از مرتاض و جن‌ گير؛ و با استناد به اين‌که برخي افراد کارهايي مي‌کنند که ديگران از انجام آن عاجزند، نمي‌توان براي شناخت دين به آن‌ها مراجعه کرد."

با توجه به اختلافات اخیر میان محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران و اطرافیانش با آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور، به نظر می رسد این بار این سخنان مصباح یزدی احمدی نژاد را نشانه رفته است. چرا که بسیار شایع می شود اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر احمدی نژاد و نزدیکترین فرد به او، با مرتاضان هندی در ارتباط است و از آن ها در برنامه ریزی های خود مشورت می گیرد.

مصباح یزدی با بيان اين‌كه اگر فهميديم مسأله‌اي حق است بايد تا آخر بر آن پافشاري کنيم، خاطرنشان کرد: "اگر پس از بررسي ادله ولايت فقيه به حقانيت آن پي برديم، بايد پاي آن بايستيم و بدانيم که مخالفت با ولي‌فقيه مخالفت با ائمه و بر اساس روايات در حد شرك بالله است."

در هفته های اخیر اختلاف در راس قدرت در ایران به اوج خود رسیده است. اختلاف ها به شکل علنی خود با جریان استعفای علی اکبر مصلحی وزیر اطلاعات در دولت احمدی نژاد آغاز شد.

احمدی نژاد که در روزهای اخیر از حضور در دفتر کار خود در نهاد ریاست جمهوری در اعتراض به تاکید آیت الله خامنه ای بر ادامه حضور مصلحی در راس وزارت اطلاعات امتناع کرده دوشنبه با رهبر ایران دیدار کرد اما از نتایج این دیدار خبری منتشر نشده است.
در پی اختلاف های داخلی مصلحی از سمت خود استعفا داد که فورا مورد پذیرش احمدی نژاد قرار گرفت. بنا بر گزارش ها آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار ابقای مصلحی شد.