.
.
.
.

دستگاه قضایی ایران 9 شهروند عرب را در اهواز اعدام کرد

سه تن از آنها در ملاعام اعدام شدند

نشر في:

دستگاه قضایی ایران اعلام کرده است 9 نفر را به اتهام قتل ماموران نیروی انتظامی و ارتکاب عمل منافی با عفت عمومی اعدام کرده است.

سایت خبری اهواز نیوز روز شنبه 8 – 5 – 2011 نام 8 تن از این افراد را منتشرکرده و تاکید کرده است سه تن از اعدام شدگان برادربودند و در ملاعام در سه راه حمیدیه در غرب اهواز به دار آویخته شدند.

نام اين سه برادرعلی حیدری ( 25 ساله ) ، جاسم حیدری ( 23 ساله ) و ناصرحیدری ( 21 ساله ) اعلام شده است.

بر اساس این گزارش 6 شهروند عرب دیگر نیز در زندان کارون اهواز به دار آویخته شدند که نام های آنها امیرمعاوی ، علی نعامی ، امیر بدوی ، احمد ناصری ( 22 ساله ) وهاشم حمیدی ( 16 عاما ) است ومتهم اخیر هنگام اعدام تن وی از بدن جدا شد.

مناطق عرب نشین در اهواز و شهرهای اطراف در نیمه آوریل گذشته شاهد اعتراضات مردمی گسترده ای بود که توسط نیروهای امنیتی سرکوب شد.

منابع حقوقی تعداد کشته شدگان این حوادث را که در سالگرد قیام مردم عرب اهواز در سال 2005 در اعتراض به آنچه که برنامه ریزی برای تغییرترکیب جمعیتی در استان خوزستان به زیان مردم عرب خوانده شد ، بیش از 15 تن اعلام کردند.

نیروهای امنیتی پیش از اعدام این افراد آنها را در منطقه ملاشیه در حاشیه اهواز گرداندند و سپس پلاکاردهایی در خیابان های شهر نصب کردند و از مردم خواستند برای شرکت در مراسم اجرای اعدام سه تن از آنها در سه راه حمیدیه در غرب اهواز حضور یابند.

نوری حمزه روزنامه نگار عرب اهوازی در گفتگو با العربیه نت دلیل اجرای این احکام را " ایجاد رعب وحشت بین مردم عرب خواند تا این پیام را برساند که دولت بر اوضاع مسلط است وبرای برخورد با مردم از هیچ سازمان بین المللی و کشورهای کوچک وبزرگ هراسی ندارد."

او تاکید کرد " یکی از دلایل درگیری های مسلحانه و خشونت در استان خوزستان تعطیلی همه فعالیت های مدنی از جمله حزب وفاق در سال 2005 است."

به گفته نوری حمزه :" دولت به توقف فعالیت های مدنی بسنده نمی کند و با این اعدام ها به شکل علنی به جنگ مردم عرب و هر کس که خواستار برقراری حقوق قومی است ، رفته است."