.
.
.
.

دیپلمات ایرانی متهم به جاسوسی در مصر آزاد شد

گزارشگر العربیه اعلام کرد

نشر في:

گزارشگر العربیه در قاهره روز یکشنبه 29 – 5 – 2011 اعلام کرد دستگاه قضایی مصر دیپلمات ایرانی بازداشت شده به اتهام جاسوسی را آزاد کرد.
رندا ابوالعزم تاکید کرد وزارت خارجه از قاسم حسینی که به اتهام جاسوسی برای یک کشورخارجی بازداشت شده بود خواهد خواست طی 48 ساعت آینده خاک مصر را ترک کند.

او تاکید کرد اطلاعاتی که در مورد پرونده این دیپلمات منتشر شده به احتمال اقدام وی برای یارگیری افرادی برای تجسس در مصر اشاره نکرده است.

دادستانی مصر به ریاست هشام بدوی پس از بازداشت حسینی از وی بازجویی کرده بود.

یک منبع قضایی اعلام کرده است هنگام بازداشت این دیپلمات به همراه وی دستگاه های مخصوص جاسوسی و ممنوع ضبط شده است.

اطلاعات اولیه حاکی است قاسم حسینی با همکاری برخی از ماموران به جمع آوری اطلاعات اقتصادی ، سیاسی ونظامی از مصر و تعدادی از کشورهای خلیجی وارسال آنها برای تهران مشغول بود.

بر اساس گزارش منابع خبری دیپلمات ایرانی اهفته گذشته توسط سازمان امنیت مصر بازداشت شد.

منابع دولتی در مصر اعلام کرده اند که متهم در مورد مصر و برخی کشورهای خلیجی اطلاعات جمع آوری می کرد.

وزارات خارجه مصر پیش از این اعلام کرده بود در حال حاضر اطلاعاتی در مورد این متهم در دسترس نیست.

روابط دیپلماتیک بین ایران و مصر پس از انقلاب سال 1980 به دلیل به رسیمت شناختن اسرائیل توسط مصر قطع شده بود. هر چند که دو کشور در خاک یکدیگر سفارتخانه ندارند اما هر کدام نمایندگی هایی در تهران وقاهره دارند.

روابط دوجانبه بین دوکشور پس از سقوط حسنی مبارک شاهد پیشرفتهایی شد اما بازداشت این دیپلمات ممکن است به روند این روابط آسیب برساند.

پس از سقوط حسنی مبارک دو ناو ایرانی با موافقت شورای عالی نیروهای مسلح مصر از کانال سوئز عبور کردند. اسرائیل این اقدام را تحریک آمیز خوانده بود.