عاجل

البث المباشر

آیت الله خامنه ای: اعتراض ها در سوریه انحرافی اما در بحرین واقعی است

در سخنانی به مناسبت روز مبعث پیامبر اسلام

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعتراض های مردم سوریه علیه نظام حاکم بر این کشور را حرکتی انحرافی توصیف کرد و تاکید کرد که ایران از آن حمایت نمی کند. او همچنین اعتراض ها در بحرین را واقعی دانست.

سوریه از حدود چهار ماه پیش شاهد اعتراض های مردمی گسترده ای برای سرنگونی نظام حاکم بر این کشور است. برخورد نیروهای امنیتی با این اعتراض ها تا کنون دست کم 1500 کشته بیش از 10 هزار بازداشتی داشت.

به گزارش رسانه های ایرانی، آیت الله خامنه ای که پنجشنبه 30-6-2011 به مناسبت روز مبعث پیامبر اسلام سخنرانی می کرد، گفت: " بیداری اسلامی ملتهای منطقه، حركتی در مسیر نبوی است و ملتهای مسلمان و ملت بزرگ ایران، با هوشیاری اجازه نخواهند داد امریكایی ها و صهیونیستها، با ایجاد اختلاف و حیله های دیگر، این حركت عظیم را منحرف و یا بر آن موج سواری كنند."

او تاکید کرد که هرجا حركتی علیه امریكا و صهیونیسم روی دهد و هر ملتی كه بر ضد دیكتاتوری بین المللی امریكا و دیكتاتورهای داخلی قیام كند با حمایت ملت فهیم ایران روبرو خواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی مدعی شبیه سازی برای حرکت مردمی سوریه شد و افزود: "آمریكایی ها با تلاش برای شبیه سازی حوادث مصر، تونس، یمن و لیبی، در سوریه، سعی می كنند این كشور را كه در خط مقاومت قرار دارد دچار مشكل كنند اما ماهیت حوادث سوریه با ماهیت حوادث دیگر كشورهای منطقه متفاوت است."

وی ادامه داد: "جوهره بیداری اسلامی در كشورهای منطقه، حركت ضدصهیونیستی و ضد امریكایی است اما در حوادث سوریه، دست امریكا و اسرائیل آشكار است و منطق و معیار ما ملت ایران این است كه هرجا به نفع امریكا و صهیونیسم شعار داده شود حركت، انحرافی است."

وی همزمان مبارزات مردم بحرین را واقعی دانست و گفت: "حركت مردم بحرین، ماهیتاً شبیه حركت ملت مصر و تونس و یمن است و تفكیك میان این تحركات مشابه، معنا ندارد اما متأسفانه برخی به جای توجه به حرف دل ملتها، همان راهی را می روند كه دشمنان اسلام می خواهند."