.
.
.
.

سپاه پاسداران: ایران میان ترکیه و سوریه از بشار اسد حمایت می کند

هشدار ارگان نیروی نظامی ایران به مقام های آنکارا

نشر في:

هفته نامه "صبح صادق" ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به دولت ترکیه نسبت به مواضعش در برابر نا آرامی های سوریه هشدار داد و تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در این منازعه حمایت از بشار اسد رئیس جمهور سوریه را بر می گزیند.

از چهار ماه پیش اعتراض های گسترده ای با خواست سرنگونی نظام حاکم شهرهای سوریه را فرا گرفته است. سرکوب اعتراض ها که به گفته فعالان حقوق بشری تا کنون نزدیک به 1500 کشته بر جای گذاشت، باعث شد ترکیه مواضعی شدید اللحن علیه دولت سوریه اتخاذ کند. هزاران نفر از ساکنان مناطق شمالی سوریه از بیم سرکوب ها به خاک ترکیه پناهنده شده اند.

هفته نامه صبح صادق ارگان سپاه پاسداراندر شماره این هفته خود در مطلبی با عنوان "موضع جدي ايران در برابر حوادث سوريه" نوشت: "چنانچه مقامات ترکيه بر ادامه مسير فعلي که منجر به تنش هاي بيشتر و واگرايي مي شود اصرار ورزند تا آنجا که ايران ناچار شود ميان ترکيه و سوريه يکي را انتخاب کند، منطق منافع راهبردي و شناخت ايدئولوژيک، ايران را به سوي انتخاب سوريه سوق خواهد داد. چه خوب است مقامات ترکيه اين ضرورت ايراني را درک کنند و با پيش گرفتن رفتاري هوشمندانه و آينده نگرانه مانع از رسيدن ايران به نقطه ناگزير شوند."

در ادامه این مطلب آمده است: "از آغاز توطئه پيچيده عليه حکومت سوريه، کشور ترکيه باشيبي ملايم و لحني آرام مقابل اين کشور قرار گرفت و به موازات شدت گرفتن تخريب و کشتار در سوريه، لحن مقامات ترکيه عليه سوريه شديدتر شد تا آنجا که علناً در مقابل سوري ها قرار گرفتند و نشان دادند که در اين مسئله در جبهه آمريکا هستند.
"
دولت سوریه مدعی است که در حال مبارزه با گروه های تروریست مسلح است.

جمهوری اسلامی ایران در این باره با سوریه هم نظر است. سوریه مهمترین همپیمان ایران در منطقه است. پیشتر آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی اعتراض های سوریه را توهم و ساخته پرداخته غرب توصیف کرده بود.

صبح صادق در ادامه مطلب خود افزوده است: "بدرفتاري ترکيه با حکومت سوريه تنها به موضع گيري هاي منفي مقامات ترکيه عليه حکومت سوريه خلاصه نمي شود.

ترکيه در دو مرحله ميزبان، نشست مخالفان سوريه بود، با ايجاد اردوگاه در مرز با سوريه پيش از درگيري هاي سوريه با مخالفان، به نوعي به کمک مخالفان رفت و به گفته برخي مقامات سوريه، بخشي از سلاح هايي که در اختيار مخالفان حکومت سوريه قرار دارد، از طريق مرز ترکيه وارد سوريه شده است."

معترضان سوری این روایت رسمی در خصوص وجود گروه های مسلح را رد می کنند. درباره کشته شدن شماری از نیروهای امنیتی و نظامی نیز معترضان می گویند چنانچه کسی از این نیروها از شلیک آتش به سوی تظاهر کنندگان امتناع کند توسط نیروهای لباس شخصی وابسته به نظام حاکم موسوم به "الشبیحه" کشته می شود.

ارگان سپاه پاسداران ایران در پایان مطلب خود آورده است: "به نظر مي رسد مقامات ترکيه اشتباهاً به اين نتيجه رسيده اند يا آنها را به اين نتيجه رسانده اند که سوريه وارد جاده يک طرفه با سرنوشت محتوم سقوط شده است و ترکيه مي تواند با سرمايه گذاري کلان در اتفاقي که به نظر آنها قطعي است، با حضور در معادله اي که به زعم آنها پس از سقوط بشار اسد، شکل مي گيرد، مي تواند به بسياري از آمال و آرزوهايش برسد، حال آنکه واقع امر بسيار رقيق تر و متفاوت تر از آن چيزي است که مقامات ترکيه تصور مي کنند."