عاجل

البث المباشر

یکی از فرماندهان انقلابیون از کشته شدن خمیس پسر معمر قذافی خبر داد

شورای انتقالی لیبی خواستار باز گرداندن خانواده قذافی از الجزایر شد

سرهنگ المهدی الحارکی یکی از فرماندهان میدانی نیروهای مسلح انقلابیون لیبی در گفت و گو با "العربیه" از کشته شدن "خمیس" پسر معمر قذافی رهبر لیبی در درگیری های نزدیک طرابلس خبر داد. در همین حال شورای ملی انتقالی لیبی از مقام های الجزایر خواست خانواده قذافی را که به این کشور گریختند باز گردانند و پناه دادن به این خانواده را اقدامی خصمانه توصیف کرد.

سرهنگ المهدی الحارکی فرمانده گردان طرابلس وابسته به انقلابیون لیبی به "العربیه" گفت اطلاعاتی موثق در دست دارد که خمیس قذافی در درگیری های نزدیک شهر بنی ولید زخمی شد. به گفته او پسر قذافی پس از آن به بیمارستان انتقال داده شد و در آن جا جان باخت و در همان منطقه به خاک سپرده شد. او اما از زمان این حادثه سخنی به میان نیاورد و در عین حال تاکید کرد که بسیاری از فرماندهان بلندپایه دستگاه امنیتی و نظامی قذافی خود را تحویل داده و بازجویی از آن ها در جریان است.

از سویی دیگر یک مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری "رویترز" گفته است که ایالات متحده تا کنون نتوانسته است کشته شدن خمیس قذافی را از منابع مستقل تایید کند.

پیشتر لویس اوکامبو دادستان دادگاه بین المللی جنایت های جنگی گفته بود که ممکن است درخواست بازداشت خمیس قذافی را به اتهام دست داشتن در جنایت های جنگی صادر کند.

خانواده قذافی در الجزایر

از سوی دیگر وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد که همسر معمر قذافی و سه تن از فرزندان او دوشنبه به کشور الجزایر پناه بردند.

به گزارش خبرگزاری الجزایر، وزارت امور خارجه این کشور دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "صفیه همسر معمر قذافی، دخترش عائشه و پسرانش هانیبال و محمد به همراه فرزندانشان ساعت 7:45 به وقت گرینویچ وارد الجزایر شدند." این بیانیه هیچ اشاره ای به شخص معمر قذافی نکرد.

این بیانیه افزوده است: "این ماجرا به دبیرکل سازمان ملل متحد، رئیس شورای امنیت و محمود جبریل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی گزارش شد."

این بیانیه ساعاتی پس از دیدار مراد مدلسی وزیر امور خارجه الجزایر با محمود جبریل در قاهره در حاشیه نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب صادر شد.

شورای ملی انتقالی این اقدام الجزایر را عملی خصمانه توصیف کرد و اعلام کرد از الجزایر خواهد خواست خانواده القذافی را به شورای ملی انتقالی تحویل دهد.