عاجل

البث المباشر

بن لادن به نیروهای القاعده دستور داده بود از حمله به ایران و سوریه پرهیز کنند

به نوشته نشریه فرانسوی فیگارو

اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده به نیروهای خود دستور داده بود از حمله به ایران و سوریه پرهبز کنند. این مطلب را نشریه فرانسوی "فیگارو" در یادداشتی که سه شنبه 6-9-2011 منتشر شده عنوان کرده است.

فیگارو در بخشی از این یادداشت با عنوان " ایران متحد مشروط القاعده " به نقل از محافظ بن لادن نوشته است: "اسامه بن لادن ، بارها به هواداران خود تذکر داده بود که چند کشور نباید در معرض حملات القاعده قرار بگیرند."

بنا بر این گزارش، کشورهایی که بن لادن از آنها نام می برد، ایران و سوریه را شامل می شدند. بن لادن در توضیح بیشتر می گفت که این دو کشور محل عبور مجاهدین به سمت افغانستان هستند.

به نوشته فیگارو، در یک جمع بندی می توان به این نتیجه رسید که دلیل اینکه القاعده، بر روی جمهوری اسلامی سرمایه گذاری کرده بوده، این عبارت معروف است : "دشمن دشمن من ، دوست من است."

این یادداشت ادامه می دهد: " واضح است رهبران جمهوری اسلامی ایران و گروه تروریستی القاعده در برابر یک دشمن مشترک که آمریکا است ، ترجیح می دهند که از نقاط اختلاف خود صرفنظر نمایند و با یکدیگر، به جای دشمنی، همکاری نمایند."

مذهب "شیعه" در ایران و سلفی بودن عمده وابستگان به القاعده، بزرگترین اختلاف میان ایران و القاعده عنوان شده.

فیگارو می افزاید: "به نظر می رسد خاک ایران برای گروهی از تروریستها همچون مکان امنی شده است، پس از آنکه بن لادن در کوهستانهای افغانستان ناپدید شد، چند تن از سرکردگان القاعده راه ایران را در پیش گرفتند که از این میان می توان به سیف العدل مصری، ابومحمد المصری از متخصصان این شبکه در عملیات انفجاری، که پیش از سال 2001 میلادی با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در تماس بود و چند تن از پسران و دختران بن لادن اشاره نمود."