عاجل

البث المباشر

کمک های مالی ایران به حزب الله لبنان کاهش یافت

با کمک تاجران خلیجی نیاز مالی خود را تامین می کند

روزنامه کویتی "القبس" به نقل از منابع مطلع خلیجی گزارش داد که کمک های مالی جمهوری اسلامی ایران به حزب الله لبنان کاهش یافته است.

حزب الله لبنان همپیمان جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و در حقیقت با پشتیبانی این کشور تاسیس شده است.

"القبس" نوشت که ایران به حزب الله لبنان خبر داد که همچون گذشته نمی تواند هزینه های مالی حزب الله را تامین کند و ناچار است از میزان آن بکاهد.

بنا بر این گزارش، حجم کمک های مالی جمهوری اسلامی ایران به حزب الله، سالانه به 350 میلیون دلار می رسید. این پولها علاوه بر فعالیت های حزب، خرج تامین حقوق کادر حزب الله، خانواده های کشته شدگان حزب، پروژه های مختلف در جنوب و بقاع لبنان و همچنین پرداخت رشوه به شخصیت های سیاسی لبنانی می شد تا از حزب الله حمایت می کنند.

منابع مطلع در خصوص دلیل کاهش این کمک ها، دو دلیل ارائه دادند؛ نخست این که حجم کمک های نقدی ایران به نظام حاکم بر سوریه افزایش یافته تا بتواند بر بحران اقتصادی و مالی خود غلبه کند. از ماه مارس گذشته سوریه شاهد تظاهرات اعتراض آمیز علیه نظام بشار اسد رئیس جمهور این کشور است. سرکوب این اعتراض ها باعث شد سوریه در معرض تحریم های سخت بین المللی قرار گیرد.

دلیل دوم تحریم های بین المللی علیه خود ایران است که در اثر فعالیت های هسته ای این کشور اعمال شده.

این گزارش افزوده است که حزب الله سعی دارد کسری به وجود آمده در بودجه خود را با کمک گرفتن از تاجران خلیجی هوادار خود تامین کند.