عاجل

البث المباشر

ایران از کشته شدن قذافی استقبال وآن را مرحله نوینی برای حاکمیت مردم لیبی دانست

برغم روابط بسیار خوب سیاسی واقتصادی دوکشور تا 8 ماه پیش

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با روز جمعه21-10-2011 با استقبال از کشته شدن معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، گفت " مستبدان و ظالمان تاریخ فرجامی جز نابودی ندارند."

به گزارش خبر گزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه ایران در رابطه با کشته شدن قذافی اظهار داشت " اکنون دیگر بهانه ای برای ادامه دخالت نیروهای خارجی در لیبی وجود ندارد.

مهمان پرست همچنین افزود "این وعده الهی و سرنوشت محتوم همه مستبدان و ظالمان تاریخ است که با نادیده انگاشتن حق ملت‌ها در اعمال حاکمیت خود سرانجامی جز نیستی و نابودی ندارند".

رامین مهمان‌پرست افزود: این امیدواری وجود دارد که با پایان دیکتاتوری سیاه قذافی در لیبی و ورورد این کشور به مرحله نوینی از حیات سیاسی، راه برای اعمال حاکمیت ملی توسط مردم این کشور هموار شود و شاهد حرکت لیبی در جهت پایان یافتن جنگ داخلی، استقرار امنیت و ثبات و به روی کار آمدن یک نظام مردمسالار و تحقق خواست و اراده مردم این کشور باشیم.

از آغاز اعتراضات درلیبی ایران با انتشار بیانیه‌های مختلفی از حضور نیروهای ناتو دراین کشور انتقاد کرده است اما برخلاف همه کشورهای اسلامی تا کنون حاضر نشد تا شورای انتقالی لیبی را به عنوان نماینده مخالفان حکومت قذافی به رسمیت بشناسد.

دوگانگی در گفتمان وعملکرد دولت ایران باعث شد که هم درخارج وهم در داخل کشور انتقادهای شدیدی متوجه دولت ایران شود.

پس از آغاز جنگ معمر قذافی، 20 روز پس از آغاز رسمی‌ تهاجم عراق علیه ایران در سبتمیر 1980، پیامی‌ را برای حکام کشورهای عربی فرستاد. معمر قذافی در این پیام به طور آشکار از کشورهای عربی خواست تا به جای اینکه در کنار ایالات متحده آمریکا علیه "برادران مسلمان ایرانی" وارد جنگ شوند، در کنار ایران و علیه صدام باشند.

این پیام که از جمله برای پادشاه سعودی نیز فرستاده شده بود و در همان روز، عراق رابطه خود را با لیبی قطع کرد و صدام، رئیس جمهورسابق عراق علیه تصمیم لیبی موضوع گرفت. ودراکتبر1980 روزنامه رسمی دولت وقت عراق "الجمهوریه" این اقدام لیبی را با انتشار پیام قذافی مبنی بر همراهی با ایران را "خائنانه" توصیف کرد.

لیبی در زمان جنگ موشک های ساخت روسیه در اختیار ایران قرار داد.

همچنین بزرگترین بخش فعالیت صنایع نفتی شاخه بهره برداری که زیر نظر شرکت ملی حفاری ایران است تا روزهای آغاز اعتراضات در لیبی فعالیت می کرد معمر قذافی روابط بسیار خوبی با مسئولان جمهوری اسلامی داشته است .

شایان ذکر است که انقلابیون لیبی هنگام آزاد سازی مهمانسرای قذافی درشهرسرت تقدیر نامه های متعددی را پیدا کردند که توسط فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به قذافی اهداء شده بود که تلویزیون العربیه در گزارش های خود آنها را برای بینندگان خود نشان داد.