عاجل

البث المباشر

فائزه هاشمی به اتهام " فعالیت تبلیغی علیه نظام " محاکمه شد

در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران

جلسه محاکمه غیر علنی فائزه هاشمی فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شنبه 24-12-2011 با اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" برگزار شد.

فائزه هاشمی در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه می شود.

غلامعلی ریاحی وکیل مدافع فائزه هاشمی درباره محاکمه موکلش به خبرگزاری "ایسنا " گفت: "نماینده دادستان كیفرخواست را قرائت كرد و به خانم هاشمی به عنوان فعالیت تبلیغی علیه نظام تفهیم اتهام شد."

ریاحی تاکید کرد که به دلیل غیر علنی بودن دادگاه اجازه ارائه جزئیات بیشتر را به خبرنگاران ندارد اما گفت که پاسخ های لازم در خصوص اتهامات از طرف او و موکلش به دادگاه ارائه شد.

وكیل مدافع فائزه هاشمی ادامه داد: "در مجموع بعد از لایحه تكمیلی كه ظرف دو سه روز آینده به دادگاه خواهیم داد، دادگاه تصمیمش را خواهد گرفت."

او افزود: "ما به عنوان آخرین دفاع فرصت خواستیم كه ظرف سه روز لایحه دفاعی خود را تقدیم دادگاه كنیم."

پیش از این قرار بود اولین جلسه‌ رسیدگی به اتهامات فائزه هاشمی 14 آگوست برگزار شود كه به دلیل درخواست استمهال وكیل پرونده و برای تداركات دفاع و موافقت دادگاه با این درخواست، جلسه‌ دادگاه به تاخیر افتاد و وقت رسیدگی نیز تجدید شد.

فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات جنجال برانگیز رياست جمهوری دو سال پیش ایران چند بار بازداشت اما به سرعت آزاد شد.

پیشتر فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی که از نمایندگان اصولگرا تشکیل شده، خواستار محاکمه فائزه هشامی شده بود.

فائزه هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته از میرحسین موسوی حمایت کرده بود و پس از اعلام نتایج انتخابات بارها در تظاهرات اعتراضی شرکت کرد.

رسانه های دولتی طی سال های گذشته بارها به فائزه هاشمی حمله کردند و یک بار نیز هنگام حضور در حرم شاه عبدالعظیم با هجوم لفظی و فحاشی یک عضو بسیج مواجه شد.

هاشمی سپس در مصاحبه ای گفت در حال حاضر کشور بوسیله " همین رجاله ها و اراذل و اوباش " اداراه می شود.

او گفته بود :" در زمان شاه این شعبان‏‎ ‎بی ‌مخ و دار و دستش بودند که مثل همین اراذل و اوباش با رفتار وحشیانه و‎ ‎جمع ‏کردن رجاله‌ ها و لات‌ ها، با مخالفان خودشون برخورد می کردند.‏"

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اعلام کرده بود فائزه هاشمی به دلیل این اظهارات محاکمه می شود.