عاجل

البث المباشر

جمهوری اسلامی ایران متهم به ترور مصطفی احمدی روشن شد

بنا بر اعلام کمپین سفارت سبز

کمپین سفارت سبر در بیانیه ای جمهوری اسلامی ایران را متهم به ترور مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی سایت اتمی نطنز کرد و تاکید کرد که این داشمند هسته ای، مخالف ادامه فعالیت اتمی ایران به شکل فعلی آن بود.

کمپین سفارت سبز را گروهی از دیپلمات های ایرانی جدا شده از نظام جمهوری اسلامی تشکیل داده اند.

مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی سایت اتمی نطنز صبح روز چهارشنبه 11-1-2012 بر اثر انفجار بمب مغناطیسی چسبانده شده به خودروش در تهران ترور شد. تهران اسرائیل را متهم به ترور احمدی روشن کرده است.

کمپین سفارت سبز در بیانیه ای که پنجشنبه 12-1-2011 منتشر کرده، خاطر نشان کرده است: " گزارش و اطلاعات واصله به کمپین، مستند به اسناد مثبته از حادثه ترور معاون بازرگانی تاسیسات هسته ای نطنز، حاکی است که زنده یاد مصطفی احمدی روشن ، منتقد ادامه برنامه هسته ای رژیم بشکل فعلی و به قیمت فقر عمومی ، تورم و گرانی، تحریم و تحمیل جنگی دیگر به ملت ایران بود."

در ادامه بیانیه آمده است که احمدی روشن مخالف "خرید مواد اولیه کلوخه اورانیوم خام از آفریقا، آمریکای لاتین و جنوبی با قیمت های چند برابر بازار و دادن امتیازات غیر اصولی و باج دهی به دولتمردان ونزوئلا جهت انتقال این مواد بطور محرمانه به ایران و کره شمالی را مخالف منافع ملی ایران نام میبرده و اخیرا با تاکید به سرمایه گذاری این قبیل اقدامات در داخل اعم از کشف و استخراج کلوخه مزبور در ایران، مستندات مخالفت خود را نیز بشکل پیشنهاد بطور کتبی و با توجه به آمار و ارقام مستدل به فریدون عباسی دوانی رئیس فعلی سازمان انرژی هسته ای گزارش نموده بود."

این بیانیه با اشاره به سخنان اخیر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در شبیه دانستن وضعیت فعلی ایران به صدر اسلام و دوران اولیه انقلاب، اهداف ترور دانشمند اتمی را اینچنین برشمرده است: "-ترور معاون بازرگانی تأسیسات هسته ای نطنز توسط رژیم پروژه اتمی جمهوری اسلامی را به عقب و یا تأخیر نمی اندازد،اما ازین ترور رژیم بهره مند میگردد و دول غربی آنرا محکوم می کنند.رژیم با ایجاد جو رعب و وحشت در داخل و متهم کردن آمریکا و اسرائیل به ارتکاب این ترور، نیروهای خود را متحد نموده و آنها را وادار به گرم کردن تنور انتخابات برای مجلسی یک دست و یک پارچه می نماید. با مظلوم نمایی در آستانه مذلکرات پنج به علاوه یک سعی می کند،اجماع جهانی بر تحریم بیشتر علیه خود را تعدیل نماید. محکوم کردن نهاد بین المللی آژانس انرژی اتمی در دست داشتن این ترور بمنظور این بوده است که بهانه لازم را برای ممانعت از ملاقات متخصصین این آژانس با اشخاص و نیز بازدید مکان های سرّی را به دست آورد."

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، آژانس بین المللی انرژی اتمی را متهم به قرار دادن اطلاعات محرمانه فعالیت های اتمی ایران به دشمنان این کشور کرده است.

این بیانیه در ادامه با برشمردن اهداف این ترور نوشته است: "انحراف اذهان گزارشگران اتحادیه عرب از آزادیخواهان سوریه و مظلوم نمایی بشار اسد که رژیمش مورد تهاجم تروریستی افراطیون اسلامی قرار گرفته است. همزمانی عملیات تروریستی اخیر در عراق با مانور رژیم در تنگه هرمز در راستای انحراف افکار عمومی از هدف اصلی ،یعنی انفجار لوله های نفت عراق بمنظور ایجاد بحران انرژی در جهان در صورت تحریم نفتی رژیم بوده است."