عاجل

البث المباشر

جلسه تعیین سرنوشت سوریه در شورای امنیت و پافشاری روسیه بر حمایت از اسد

حمایت بیش از 10 کشور از 15 عضو

پیش نویس قطعنامه ارایه شده در شورای امنیت درباره سوریه که در آن از بشار اسد خواسته شده قدرت را به معاون خود واگذار کند در آستانه رای گیری قرار دارد.

این پیش نویس که توسط کشورهای غربی و عربی، بر اساس طرح اتحادیه عرب ارائه شده است ، ساعاتی دیگر به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. این در حالی است که گزارش ها همچنان از احتمال مخالفت روسیه با این پیش نویس خبر می دهند.

وزرای خارجه کشورهای غربی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هم اکنون در نیویورک سرگرم مذاکرات فشرده درباره پیش نویس این قطعنامه هستند.

خبرگزاری اینتر فاکس روسیه به نقل از یک دیپلمات روس گفته است در صورت تصویب این قطعنامه راه برای جنگ داخلی در سوریه باز خواهد شد.

نماينده فرانسه در شورای امنیت بر روی صفحه تویتر خود نوشته است، بحث درباره صدور قطعنامه علیه رژیم سوریه "طولانی و سخت" خواهد بود.

تاکنون بیش از 10 کشور از 15 کشور عضو شورای امنیت موافقت خود را با طرح این پیش نویس در شورای امنیت اعلام کرده اند.

برخی دیپلمات ها در شورای امنیت پیش بینی می کنند که روسیه و چین بار دیگر مانع تصویب قعنامه ای بر ضد سوریه خواهند شد.

روسیه پیشتر پیش نویس قطعنامه ای را ارایه کرده بود که در آن مخالفان و رژیم سوریه به یکسان مسئول خونریزی ها معرفی شده اند، اما با مخالفت كشورهای غربی روبرو شد.

برهان غلیون رئیس شورای ملی سوریه که هم اکنون در نیویورک بسر می برد از اعضای شورای امنیت خواست تا با تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی و عربی ، از بشار اسد بخواهند از مقام خود کناره گیری کند و به خونریزی در سوریه پایان دهد.

از سوی دیگر کاخ سفید اعلام کرد شورای امنیت نباید به رژیم بشار اسد اجازه دهد به خشونت بر ضد مردم ادامه دهد.

كاخ سفید در ادامه افزود :" هم اکنون ما سرگرم گفت و گو با روسیه درباره بحرانی تر شدن اوضاع در سوریه و افزایش خشونت ها در این کشور هستیم."

همچنین برنار والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در گفت و گو با العربیه اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای عربی خواهان پایان سکوت سازمان ملل در قبال آنچه که مردم سوریه با آن روبرو هستند، هنوز فرصت برای تغییر موضع روسیه ، باقی است.