.
.
.
.

حمام خون در شهر حمص ؛ 337 نفر کشته شدند

همزمان با آغاز رای گیری برای قطعنامه شورای امنیت

نشر في:

رژیم سوریه شب جمعه دست به کشتار گسترده ای در شهر حمص زد و آخرین گزارش ها حاکی است 337 تن از مردم این شهر به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

بر اساس گزارش خبرنگار العربیه در سوریه این عملیات در منطقه " خالدیه " به وقوع پیوست و 1300 تن نیز زخمی شدند.

خبرنگار العربیه تاکید کرد تعداد زیادی از نیروهای ارتش وارد حمص شدند و با تانک و خمپاره منطقه الخالدیه را گلوله باران کردند.

بر اساس همین گزارش نیروهای دولتی یک بیمارستان صحرایی در " الخالدیه " را که به درمان زخمی شدگان می پرداخت به شکل کامل منهدم کردند.

تصاویری که از این عملیات منتشر شده است نشان می دهد تعداد زیادی از ساکنان منطقه " الخالدیه " در داخل منازل خود کشته شده اند.

مخالفان می گویند رژیم از بیم واکنش انتقامجویانه مردم نیروهای زیادی به حمص اعزام کرده است.

گلوله باران حمص از ساعت 8 شب گذشته آغاز شد و تابامداد روز شنبه ادامه داشت.

بر اساس گزارش رویترز 36 منزل در منطقه الخالدیه در این عملیات به شکل کامل ویران شدند.

شهر حمص از مراکز عمده اعتراضی علیه رژیم سوریه است و طی ماه های گذشته بیش از هزار تن از مردم این شهر به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

عملیات گسترده نیروهای امنیتی و ارتش در شهر حمص همزمان با آغاز بررسی طرح پیشنهادی اتحادیه عرب در شورای امنیت صورت گرفته است.

بررسی بحران سوریه که از هفته گذشته در شورای امنیت آغاز شد به دلیل مخالفت روسیه و دیگر حامیان رژیم بشار اسد بارها با بن بست مواجه شد.

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه همزمان با نزدیک شدن به رای گیری در مورد طرح شورای امنیت در مورد سوریه اظهار امیدواری کرد این طرح رای نیاورد.

لاوروف در گفتگو با تلویزیون روسیه به کشورهای غربی هشدار داد دست به اقدام " مفتصحانه " نزنند.

بر اساس این طرح که به دلیل فشار روسیه ، چین و هند بارها اصلاح شد در صورت ادامه کشتار مردم این کشور با تحریم تسلیحاتی مواجه خواهد شد. این طرح همچنین تاکید می کند مخالفان و رژیم سوریه در مسکو با همکاری اتحادیه عرب مسائل این کشور را بررسی خواهند کرد.

پیشنویس طرح شورای امنیت بر اجرای مصوبات اتحادیه عرب در مورد بحران سوریه تاکید کرده است.

اتحادیه عرب خواستار عقب نشینی نیروهای نظامی از شهرها ، توقف کشتار مردم ، آزاد کردن بازداشت شدگان ، واگذاری صلاحیت های بشار اسد به معاون خود و آغاز گفتگو بین دولت ومخالفان برای انتقال مسالمت آمیز قدرت به مخالفان شده بود.

یورش به سفارتخانه های سوریه در خارج

در همین حال مخالفان خشمگین به چند سفارتخانه سوریه در خارج یورش بردند و اموال آنها را تخریب کردند.

بر اساس گزارش منابع خبری تعداد زیادی از اتباع سوری مخالف رژیم بشار اسد به سفارتخانه های این کشور در کویت ، قاهره ، لندن و برلین یورش بردند.

مخالفان اسد همچنین در مقابل کنسولگری سوریه در جده تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بر اساس بیانیه وزارت کشور کویت صدها تن از اتباع سوریه بامداد امروز به سفارتخانه این کشور یورش بردند و پرچم این کشور را به زیر کشیده و تعدادی از وسایل آن را ویران کردند.

مخالفان سوری پیش از این از طریق " تویتر " برای برگزاری تجمع در مقابل سفارت این کشور در کویت فراخوان داده بودند.

وزارت کشور کویت اعلام کرده است تعداد زیادی از اتباع سوریه و کویت را بازداشت کرده است و برای متفرق کردن تجمع کنندگان تیرهوائی شلیک کرد امام مخالفان رژیم اسد به ساختمان سفارتخانه یورش بردند.

در مصر نیز مخالفان بامداد روز شنبه وارد ساختمان سفارت سوریه شدند و دست به تخریب اموال آن زدند. آنها همچنین طبقه اول این ساختمان را آتش زدند.

در برلین و لندن نیز مخالفان پس از ورود به سفارتخانه های این کشور بر روی دیوارهای این ساختمان ها علیه رژیم بشار اسد شعار نوشتند و برخی وسایل آنها را تخریب کردند.