عاجل

البث المباشر

سر دادن اذان توسط یکی از نمایندگان در جلسه رسمی پارلمان مصر

در اقدامی که با واکنش تند رئیس مجلس روبرو شد

در حادثه ای بی سابقه در تاریخ پارلمان مصر، ممدوح اسماعیل عضو مجلس خلق مصر اقدام به اذان گفتن در جلسه علنی این مجلس کرد. این نماینده که وابستگی اش به جریان سلفی شهرت دارد، اقدام به سر دادن اذان در داخل صحن علنی پارلمان هنگام برگزاری جلسه کرد.

الکتاتنی: در واتیکان نیستیم

محمد سعد الکتاتنی رئیس مجلس خلق مصر به انتقاد شدید اللحن از اسماعیل ممدوح که هنگام سخنرانی یکی از نمایندگان اذان سر داد گفت: "به تو اجازه تکرار چنین کاری را نمی دهم. تو مسلمان تر از ما نیستی. سالن جلسات مجلس برای نماز نیست بلکه تنها برای گفت و گو اختصاص داده شده است. تو فقیه تر از دیگر نمایندگان نیستی."

ممدوح اسماعیل در مصاحبه تلفنی با "العربیه.نت" گفت که پیشتر از سعد الکتاتنی خواسته بود زمان جلسات را با اوقات نماز هماهنگ کند "اما او تنها در سخن این قول را به من می دهد و در عمل هیچ تغییری ایجاد نمی کند."

او واکنش رئیس مجلس به اذان گفتنش در جلسه پارلمان را به "دیکتاتوری" توصیف کرد و افزود که اوست که مرتکب اشتباه شده زیرا به وعده خود وفا نکرده است.

وزیر کشور: فشنگ ساچمه ای شکاری شلیک نشد

جلسه سه شنبه مجلس مردم مصر شاهد بحث های تند بر سر حوادث اخیر این کشور بود. محمد ابراهیم وزیر کشور مصر با حضور در جلسه مجلس مردم شلیک گلوله ساچمه ای شکاری توسط نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان را رد کرد. او در این باره گفت پس از رسیدن تظاهر کنندگان به فاصله 15 متری وزارت کشور، به سمت آن ها گاز اشکاور شلیک کردند و پیش از آن از آن ها خواسته بودند که به میدان التحریر باز گردند و از وازارتخانه دور شوند.

ابراهیم افزود که وزارت کشور در معرض حمله منظمی قرار گرفته است و تا کنون تلاش های صورت گرفته برای آرام کردن معترضان منتج به نتیجه نبود.

وزیر کشور مصر از وجود اطلاعات تایید شده ای سخن گفت که برپایه آن ها گروهی قصد دارند به وزارت کشور و برخی از مراکز پلیس در استان های مختلف حمله کنند. او ادامه داد که از رسیدن 8 هزار تظاهر کننده به فاصله 15 متری وزارت کشور شگفت زده شده و پبش از آن از دادستان کل خواسته بود بر اسلحه ای که در دست نیروهای امتیتی است نظارت کند.

ابراهیم گفت که به سوی 9 تن از نیروهای امنیتی فشنگ ساچمه ای شکاری شلیک شده و یکی از آن ها چشم خود را از دست داده است.

او با تاکید بر ادامه تلاش ها برای آرام کردن اوضاع گفت، نیروهای امنیتی اقدام به قرار دادن دیوارهای سیمانی در خیابان های منتهی به وزارت کشور کردند اما معترضان از دیوارها بالا آمده و به سمت نیروهای امنیتی سنگ پراکنی کردند. او تاکید کرد که به غیر از حمایت از شهروندان وظیفه حمایت از ساختمان های عمومی را هم بر عهده دارد.