عاجل

البث المباشر

مطهری: روز 30 خرداد 88 خیلی بیشتر از 50 نفر کشته شدند

با انتقاد به سرکوب اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری

علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در مناظره انتخاباتی با حمید رسایی نامزد جبهه پایداری در انتخابات، گفت که در روز 30 خرداد 1388 خیلی بیشتر از 40 تا 50 نفر به دست نیروهای امنیتی و انتظامی ایران کشته شده اند.

اشاره مطهری به نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری دو سال و نیم پیش ایران است. روز 30 خرداد روز پس از سخنرانی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در نماز جمعه تهران است که طی آن تقلب در انتخابات را مردود دانست. او خواستار پایان اعتراض های خیابانی شد و رهبران معترضان را مسئول حوادثی دانست که در این اعتراض ها رخ می دهد.

روز 30 خرداد سرکوب اعتراض ها توسط نیروهای امنیتی و انتظامی شدت گرفت.

اصلاح طلبان که می گویند در انتخابات ریاست جمهوری تقلب گسترده و سازمان یافته روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب این اعتراض ها ده ها کشته در خیابان ها و بازداشتگاه و صدها زندانی بود.

بنا به گزارش رسیده به "العربیه.نت" مطهری در این مناظره عامل اوج گیری اعتراض ها و سوق داده شدن شعارها علیه رهبر جمهوری اسلامی نحوه برخورد حاکمیت با آن دانست. او گفت که عده ای از مردم در پی تشکیک نامزدهای معترض به نتایج انتخابات مردد بودند که حق با کدام طرف است اما سوء مدیریت بحران باعث شد عده ای که به نتایج انتخابات معترض بودند اما نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را قبول داشتند، در نهایت شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دهند.

مطهری در نخستین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد حامی او بود اما بعدها به یکی از سر سخت ترین منتقدان دولت در میان اصولگرایان تبدیل شد.

این نامزد انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی برخورد امنیتی با معترضان را عامل "مجبور شدن آیت الله خامنه ای به ورود به عرصه" و مطرح شدن شعارها علیه او دانست.

او با تاکید بر این که در صورت وقوع رخدادهای مشابه باید حساب مردم را از رهبران اعتراض ها جدا کرد گفت: "اگر فرض کنیم موسوی و کروبی وابسته به آمریکا باشند، اما شماری از مردم تنها معترض به نتیجه انتخابات بودند."

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری هستند که رهبری اعتراض های پس از انتخابات را دست گرفتند. با وجود این که این دو از مقام های پیشین در ایران بودند، اما اصولگرایان حاکم بر این کشور آن ها را رهبران "فتنه" معرفی می کنند. اصولگرایان به اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری "جریان فتنه" می گویند.

مطهری ادامه داد: "ما به معترضان به نتایج انتخابات اجازه حرف زدن و تجمع ندادیم.
باتوم ها را بالا بریدم و آن ها را کتک زدیم. در روز 30 خرداد 40تا 50 نفر کشته شدند."

تا کنون آمار دقیقی از شمار کشته شدگان در نا آرامی های پس از انتخابات ایران ارائه نشده است.

مطهری با مطرح کردن این سوال که آیا این مقابله با معترضان روش درستی بود؟ افزود: "باید به آن ها اجازه اظهار نظر می دادیم. صدا و سیما هم آن را پخش می کرد تا جریان فروکش کرده و در نهایت با افرادی که در پی براندازی بودند، برخورد می شد."

رسایی در اعتراض به این سخنان مطهری و آمار ارائه شده توسط او در خصوص تعداد کشته شدگان گفت: "حتی بی بی سی چنین ادعای در خصوص آمار کشته شدگان پس از انتخابات نکرد." مطهری در پاسخ گفت: "تعداد کشته ها بیش از این بود اما من خیلی کمتر گفتم."

ولی فقیه قابل انتقاد است

علی مطهری در ادامه به انتقاد از عملکرد "جبهه پایداری" پرداخت و گفت: "دوستان ما در جبهه پایداری گمان می کنند که دفاع از نظام با دفاع از حقوق مردم در تضاد است و اگر از مردم دفاع شود مقابله با نظام و ایستادگی در برابر ولایت فقیه خواهد بود. در حالی که چنین نیست."

جبهه پایداری نام گروهی اصولگرا است که با محوریت محمد تقی مصباح یزدی روحانی تندرو تشکیل شده است. تشکیل این گروه پس از آن صورت گرفت بخشی از جناح حاکم بر ایران نتوانست با " جبهه متحد اصولگرایان " به توافق برسد. جبهه متحد با محوریت محمد رضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری تشکیل شده است.

در " جبهه پایداری " عمدتا شخصیت هایی عضو هستند که در انتخابات ریاست جمهوری بزرگترین حامیان احمدی نژاد بودند.

مطهری در ادامه انتقادهای خود از "جبهه پایداری " گفت : " این دوستان ولایت را بالا‌تر از عدالت می‌دادند که این حرف بسیار خطرناکی است حتی خدا از عدالت بالا‌تر نیست."

او ادامه داد که اعضای " جبهه پایداری " گمان می کنند اگر از عملکرد مدیریت در بحران کشور انتقاد شده به ولی فقیه انتقاد شده است.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: "در نگاهی مسیع تر ولی فقیه هم قابل انتقاد است. در زمان پیامبر از او انتقاد می شد پس چگونه است اکنون گمان می کنیم ولی فقیه قابل سوال کردن نیست؟"

او افزود : " دوستان جبهه پایداری فکر می کردند اگر از عملکرد مدیریت در بحران‌های کشور انتقاد شود به ولی فقیه انتقاد شده در حالی که حتی در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه نیز قابل سوال کردن و انتقاد است. زمانی که ما پیامبر را مورد سوال قرار می‌دهیم چطور است که وقتی به ولی فقیه می‌رسیم قابل سوال نیست. بنابراین این تفکر خیلی خطرناک است."

مطهری که در راس ائتلافی با نام "صدای ملت" قرار گرفته، در بیان برنامه های ائتلاف خود گفت: " برداشت صحیح از ولایت فقیه، توجه به آزادی بیان، دفاع از حقوق ملت در رابطه با حرمت شکنی، حمایت از تولید و حفظ ارزش پول ملی، تلاش برای مهار تورم از جمله معیارهایی است که صدای ملت به خاطر آن تشکیل شده است."

او تاکید کرد که ائتلاف "صدای ملت" منتقد دولت است.