عاجل

البث المباشر

حکم اعدام 5 زندانی سیاسی عرب در اهواز در ملا عام اجرا می شود

بر اساس تماس دستگاه امنیتی با خانواده های آنها

بر اساس گزارش منابع حقوق بشری در اهواز مقامات امنیتی با خانواده های 5 نفر از بازداشت شدگان عرب در شهرک " ملاشیه " در غرب شهرستان اهواز تماس گرفتند و از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام آنها خبر دادند.

کریم عبدیان رئیس سازمان حقوق بشر اهواز روز سه شنبه 6 – 3 – 2012 در گفتگو با العربیه اعلام کرد این متهمان سه برادر به نام های عبدالرحمن ، طاها و جمشید حیدری و همچنین منصور حیدری پسر عموی آنها و امیر معاوی هستند که سال گذشته در ملاشیه در نزدیکی اهواز بازداشت شدند.

اتهام این افراد ترور یک افسر امنیتی و زخمی کردن یکی از همکاران وزارت اطلاعات اعلام شده اما عبدیان این اتهامات را بی اساس خواند .

نیروهای امنیتی در تماس با خانواده های آنها اعلام کردند دادگاه تجدید نظر و دادگاه عالی حکم اعدام آنها را تایید کرده است و آنها در چند روز آینده در ملا عام اعدام می شوند.

خانواده های آنها می گویند اعتراف به دست داشتن در اقدام مسلحانه تحت شکنجه از آنها اخذ شده است.

کریم عبدیان تاکید کرد " اعدام این افراد در آستانه قیام مردم عرب در 15 آوریل 2005 صورت می گیرد. مردم هر سال در این روز در شهرهای مختلف تظاهرات می کنند."

ناآرامی های سال 2005 در اهواز و چند شهر عرب نشین در جنوب ایران پس از منتشر شدن یک بخش نامه حکومتی برای تغییر ترکیب جمعیتی استان خوزستان به زیان ساکنان عرب و تغییر نام شهرها و روستاها از عربی به فارسی و مهاجرت دادن نخبگان آنها به خارج از استان به وقوع پیوسته بود.

در این حوادث دهها نفر کشته شدند و در سال 2007 ، یازده تن از زندانیان سیاسی اعدام شدند.

مقامات رسمی ایران ضمن تکذیب وجود چنین بخش نامه ای آن را تقلبی خواندند و اعلام کردند هیچ طرحی برای تغییر ترکیب جمعیتی علیه عرب های ایرانی در دست ندارند . قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید دارد که همه شهروندان ایرانی بدون در نظر گرفتن قومیت، نژاد، زبان و مذهب در برابر قانون برابرند . اما فعالان عرب مقامات حکومت مرکزی در دو دوره پادشاهی و جمهوری را متهم می کنند که مدت بیش از 8 دهه طرح های مختلفی را برای تغییر ساختار دمگرافیک علیه عرب ها به اجرا گذاشتند و نام های عربی استان و شهرهای بزرگ و کوچک را به فارسی تغییر دادند.

رئیس سازمان حقوق بشر اهواز تاکید کرد " رژیم تلاش می کند در آستانه سالگرد 15 آوریل در مناطق عرب نشین رعب و وحشت ایجاد کند تا بدین وسیله مانع برگزرای تظاهرات مسالمت آمیز شود ."

به گفته او " برخوردهای امنیتی علیه مردم عرب در شهرهای مختلف استان همزمان با برگزاری انتخابات اخیر آغاز شد و طی این مدت دهها نفر از فعالان بازداشت شدند و دو نفر نیز زیر شکنجه کشته شدند."

کریم عبدیان از "سکوت تشکل ها و سازمان های ایرانی" در مقابل " برخوردهای ظالمانه و امنیتی دولت با مردم عرب " در ایران اظهار تاسف کرد.