عاجل

البث المباشر

اصولگرایان از دخالت سازمان یافته سپاه پاسداران در انتخابات مجلس می گویند

در یادداشت ها و وبلاگ های خود

سایت "دیگربان" با رصد کردن نوشته های برخی از روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و فعالان اصولگرا، از اذعان شماری از آن ها به "دخالت سازمان یافته سپاه در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی" خبر داده است.

بنا بر این گزارش، "محمد حسن روزی طلب" از روزنامه نگاران نزدیک به "جبهه پایداری" با انتشار یادداشتی بدون این که نامی از سپاه ببرد، نوشته که این نیرو در انتخابات اخیر "کثیف کاری" کرده است.

"جبهه پایداری" نام گروه اصولگرایی است که با محوریت محمد تقی مصباح یزدی روحانی تندروی محافظه کار ایرانی، تشکیل شده است.

روزی‌طلب در یادداشت خود نوشته است: "نیروهایی که نباید در سیاست دخالت کنند با استفاده از بیت‌المال در شب آخر تبلیغات انتخاباتی٬ فهرست جعلی اصولگرایان اصلح را در تیراژهای میلیونی منتشر کردند."

انتخابات مجلس شورای اسلامی در غیاب اصلاح طلبان برگزار شد و رقابت اصلی میان اصولگرایان بود. جریان های عمده اصولگرا نتوانستند به وحدت برسند و دو گروه عمده رقابت کننده، "جبهه متحد اصولگرایی" با محوریت محمد رضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری و "جبهه پایداری" بودند. نامزدهای "جبهه متحد اصولگرایی" که نزدیک به آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هم به شمار می آیند، موفق شدند کرسی های بیشتری از مجلس شورای اسلامی را نسبت به دیگر گروه ها به خود اختصاص دهند.

احمد سعیدی٬ دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز نیز در وبلاگ خود به صراحت از دخالت "غیرقانونی" سپاه در انتخابات اخیر مجلس خبر داده است.

سعیدی نوشته که سپاه پاسداران در انتخابات نهم مجلس عملکردی "خلاف شرع و قانون" داشته است.

او افزوده است که سپاه با این اقدام و شورای نگهبان با "رد صلاحیت‌های ذوقی" باعث شدند "تابوی انتقاد از آن‌ها در جمهوری اسلامی شکسته شود."

سعیدی همچنین "شکسته شدن تابوی انتقاد" از سپاه پاسداران را "یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای مجلس شورای اسلامی" دانسته است.

مهدی تهرانی٬ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس نیز آن‌طور که خود در وبلاگش نوشته و حسن روزی‌طلب هم به آن اشاره کرده٬ به خاطر حمایت از فهرست "جبهه پایداری" از سمت خود برکنار شده است.

نفر اول شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی در واکنش به برکناری خود نوشته است: "اگر می‌‏توانستم حرف بزنم می‌‏‌گفتم چه کسانی و چگونه از بیت‌‏المال به نفع یک جبهه انتخاباتی استفاده کردند و بعد به ما به خاطر موضع شخصی‏مان خرده گرفتند."

اصلاح طلبان سپاه، بسیج و دیگر نهادهای حکومتی را متهم به دخالت سازماندهی شده و گسترده در آخرین انتخابات ریاست جمهوری متهم می کنند. اعتراض اصلاح طلبان با سرکوب شدید توسط نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شد.