عاجل

البث المباشر

يك وزير سابق اردنى: نحوه برخورد كنونى با بحران سوريه، به نفع ايران و اسرائيل است

اسرائيل به اوباما جهت عدم برخورد نظامى با دمشق فشار مى آورد"

صالح القَلاب وزير پيشين رسانه ها و اطلاع رسانى اردن در مصاحبه با تلويزيون "العربيه" به مسئولين كشورهاى عربى هشدار داد كه در صورت عدم برخورد صحيح با بحران سوريه، به زودى پشيمان خواهند شد و قافيه را به نفع ايران و اسرائيل خواهند باخت.

وى گفت: بعضى از مسئولان عرب در برابر حوادث سوريه برخورد غيرشفافى دارند.حال آنكه ايران به شدت و كاملاً واضح در كنار رژيم اسد ايستاده است و با سلاح و هر چه در توان دارد، به نيروهاى بشار كمك مى كند.

اين وزير اردنى سابق اظهار داشت: اگر وضع به همين منوال پيش برود، ايران منطقه را از آن خود خواهد كرد و رهبران عرب را در درون قلمروهايشان تهديد خواهد نمود.

صالح القلاب كه در واكنش به اظهارات احمدى نژاد رئيس جمهورى ايران در دفاع از نظام بشار اسد سخن مى گفت، خاطرنشان ساخت: درگيريهاى سوريه، در واقع يك جنگ ايرانى است. ايران از آغاز رويدادهاى يكساله ى سوريه، خود را درگير آنها كرده است. اكنون نيز با تمام توان خود در كنار نزديكترين هم پيمان خود قراردارد.

گفتنى است احمدى نژاد طى سخنانى در ديدار با فيصل المقداد نماينده ى ويژه ى بشار اسد در هفته ى گذشته نحوه ى برخورد مقامات سوريه با بحران جاری این کشور را ستود.

احمدی نژاد در اين ديدار گفت :"بسیار خوشحالم که مسئولان سوریه با اعتماد به نفس اوضاع را به خوبی مدیریت می‌ کنند." اين اظهارات رئيس جمهورى ايران در حالی مطرح شد که رژیم سوریه برای کنترل قیام مردمی علیه حکومت خاندان اسد به گلوله باران مناطق مسکونی و کشتار روزانه مردم پرداخته است.

وى خطاب به نماينده ى اسد اظهارداشت:" امروز برای همه روشن و آشکار شده که مستکبران به دنبال ضربه زدن به ایران، سوریه و خط مقاومت اند." سپس قول داد كه ايران هر چه را در توان دارد براى حمايت از هم پيمان سورى خود دريغ نخواهد كرد

جنگ ايرانى و نگرانى روسيه


وزير پيشين راسانه ها و اطلاع رسانى اردن گفت: با توجه به اينكه ايران از همان ابتدا درگير اوضاع سوريه بوده است و با شنيدن اظهارات اخير احمدى نژاد، مردم عرب بايد دريابند كه هزاران قربانى سورى، به خاطر جنگى ايرانى به خاك و خون كشيده شده اند.

صالح القلاب سخنان رئيس جمهورى ايران را شبيه اظهارات سرگئى لاوروف وزير خارجه ى روسيه خواند كه اخيراً هدف انقلاب سوريه را برقرارى يك رژيم سنى در اين كشور تلقى كرده است.

اين وزير پيشين اردنى نگرانى ايران را مشابه همين نگرانى روسيه دانست و حمايت اين دو را در همين راستا ارزيابى كرد.

وى اين سؤال را مطرح كرد كه "اگر سقوط نظام سوريه حقيقتاً به نفع امنيت اسرائيل بود، امريكا و غرب تا بدين حد اين پا و آن پا نمى كردند. حتى روسيه اگر واقعاً فكر مى كرد كه سقوط اسد به امنيت اسرائيل خدمت مى كند، موضعش فرق مى كرد و اسد يك روز اضافه تر هم در كاخش نمى ماند.

وزير اردنى سابق در اينكه احمدى نژاد اصولاً خبرها را دنبا لمى كند ابراز ترديد كرد. وى گفت: انگار ايشان نمى دانند دور و برش چه مى گذرد. او حتى نمى خواهد سخن پسر خاله ى بشار اسد را به ياد آورد.

رامى مخلوف پسر خاله ى بشار اسد و سرمايه دار و متنفذ اقتصادى بزرگ اين كشور در همان آغاز ناآرامى ها سوريه گفت: امنيت اسرائيل به امنيت سوريه وابسته است و ناامنى سوريه بر آرامش اسرائيل اثر منفى مى گذارد.

صالح القلاب در مصاحبه اش با "العربيه" گفت: مشكل احمدى نژاد اين است كه به اين سخن رامى مخلوف توجهى ندارد. زيرا او به برپايى مجدد امپراطورى پارس در سراسر منطقه چشم دارد.

فشار اسرائيل به اوباما در حمايت از دمشق

وزير پيشين راسانه ها و اطلاع رسانى اردن اظهارداشت: به آن دسته از مسئولان عربى كه هنوز باور نكرده اند كه حوادث سوريه در واقع جنگ ايران در منطقه است مى گويم با توجه به موضع رژيم سوريه و حزب الله لبنان واظهارات اخير حوتى هاى يمن در مورد رابطه شان با تهران و ساير علايم و شواهد، بايد هشيار بود. حتى آخرين ترور ديپلمات سعودى را نبايد بى ربط با تهران دانست.

وى افزود: البته بعضى از دست اندركاران عرب بخاطر منافعى در كنار ايران اند. ولى اينها بايد بدانند كه اگر بشار اسد از اين معركه با ملتش جان سالم به در ببرد، آنها نيز بايد به دنبال جان پناهى براى خود باشند.

اين وزير توضيح داد: نبرد در پيش است. من نمى گويم شيعيان به پا خواهند خواست، زيرا بسيارى از شيعيان عليه ايران و طرحهاى توسعه طلبانه آن هستند. اينها اصولاً عرب اند و من اينجا از يك طرح "فارس محور" در منطقه سخن مى گويم. اگر طرح آنان پيش برود، نظامهاى عربى در خطر خواهند بود. اما فكر مى كنم روش برخورد كنونى ما با انقلاب سوريه راه را بر تهران هموار خواهد كرد.

وى در همين مصاحبه با "العربيه" گفت: اطلاعاتى از يك ديدار سرّى امنيتى بين مسئولانى از سوريه، اسرائيل و روسيه به دست آمده كه بنا به دعوت اسرائيل صورت گرفته است. اين اطلاعات نشان مى دهد كه اسرائيل به كمك گروههاى فشار هوادار اسرائيل در امريكا به اوباما فشار مى آورد تا او را وادار به دور ساختن راه حل نظامى از برخوردهاى بين المللى با رژيم بشار اسد كند.

اين وزير سابق اردنى افزود: فشار براى عدم استفاده از برخورد نظامى با نظام سوريه در حالى صورت مى گيرد كه انتخابات رياست جمهورى امريكا در پيش است و روسيه مهندسى چنين توافقاتى را برعهده دارد.