عاجل

البث المباشر

استفاده از زبان مادری به جای عربی توسط یک نماینده در پارلمان مغرب

از نمایندگان خواست بکارگیری زبان امازیغی را تشویق کنند

در جلسه ویژه طرح سؤالات شفاهی در مجلس نمایندگان مغرب، فاطمه تبعمرانت، هنرمند امازیغی عضو پارلمان این کشور به جای استفاده از زبان عربی ترجیح داد تا محمد الوفا، وزیر پرورش ملی را با زبان مادری خود یعنی مخاطب قرار دهد.

وزیر مغربی با اینکه نمی تواند به زبان امازیغی سخن بگوید اما مضمون سؤال مطرح شده را فهمید زیرا در مؤسسه قانونگذاری مغرب سؤالات نمایندگان پیشتر در اختیار وزرا قرار داده می شود .

همچنین اکثر نمایندگان حاضر در جلسه که نمی توانند به زبان امازیغی تکلم کنند در درک گفته های این نماینده باز مانند . به دنبال این اقدام برخی از نمایندگان وابسته به مجموعه های سیاسی از دفتر مجلس نمایندگان خواستند به منظور اجرای ماده 5 قانون اساسی مغرب که زبان امازیغی را در کنار عربی به رسمیت شناخته، امکانات ترجمه فوری را در پارلمان مغرب فراهم آورد .

نمایندگانی که فرصت شرکت در این بحث را یافتند تاکید کردند، شهروندانی که به زبان امازیغی صحبت می کنند حق دارند به زبان مادری خود در جریان بحث های مجلس نمایندگان قرار گیرند .

در این جلسه الحبیب الشوبانی وزیر روابط پارلمانی درباره اقداماتی که در این زمینه از سوی دولت صورت گرفته اطمینان خاطر داد و اعلام داشت طرح بکارگیری زبان امازیغی در پارلمان در مراحل نهایی خود می باشد .

اجباری شدن زبان امازیغی

از سوی دیگر احمد عصید پژوهشگر فرهنگ امازیغی به العریه.نت گفت بکارگیری زبان امازیغی نیازمند تصویب مقررات ویژه ای به منظور زمینه سازی برای استخدام این زبان به عنوان زبان رسمی در کنار زبان عربی در مغرب است .

وی در این مصاحبه تاکید کرد زبان امازیغی باید همچون زبان عربی در همه مراحل آموزشی و رسانه های گروهی و با خط ویژه این زبان یعنی "تیفیناغ" آموزش داده شود .

این عضو سابق مؤسسه پادشاهی فرهنگ امازیغی افزود همه ایستگاه های تلویزیونی و سازمان های دولتی ملزم هستند زبان رسمی امازیغی را بکار گیرند . وی همچنین لزوم استفاده از این زبان را در دادگاه ها و بیمارستان ها با استخدام مترجمین و نیز در نامگذاری خیابان ها و امکان عمومی یادآور شد .

آموزش زبان مادری به بیش از نیم میلیون کودک

محمد الوفا وزیر پرورش ملی پس از آن که سخنان فاطمه تبعمرانت نماینده پارلمان را فهمید در پاسخ وی گفت، از زمانی که آموزش زبان امازیغی آغاز شده (2003)، تا کنون 545 هزار دانش آموز، زبان مادری خود را آموخته اند که این تعداد 15 درصد از کل دانش آموزان دوره ابتدایی در 4000 مؤسسه آموزشی را تشکیل می دهند .

وی افزود وزارت پرورش ملی هم اینک 14 هزار آموزگار و استاد زبان امازیغی و 300 ناظر پرورشی را به این منظور در استخدام دارد .