عاجل

البث المباشر

13 تن از فعالان سیاسی عرب در دادگاه انقلاب اهواز محاکمه شدند

به اتهام محاربه و اقدام علیه امنیت ملی

محاکمه13 تن از بازداشت شدگان عرب در شعبه 2 دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به ریاست قاضی سید باقر موسوی برگزار شد.

در این جلسه 6 تن از بازداشت شدگان از زندان به دادگاه منتقل شدند و سایر متهمان نیز که به قید وثیقه آزاد شده بودند به همراه وکیلان خود حاضر شدند.

6 تن از متهمان به نام های هاشم شعبانی ، هادی راشدی ، محمد علی عموری ، رحمان عساکره ، سید جابر آلبوشوکه و سید مختار آلبوشوکه به اتهام محاربه و فساد فی الارض محاکمه می شوند.

هفت متهم دیگر شامل شهید شعبانی عموری ، امیرعموری ، حبیب الله راشدی ، علی بدری ، سعید اسدی ، عقیل عقیلی و سید باقر آلبوشوکه نیز با اتهام اقدام علیه امنیت ملی روبه رو هستند.

بر اساس گزارش منابع محلی در این جلسه به اتهام های هاشم شعبانی و هادی راشدی رسیدگی شد و محاکمه سایر متهمان به 28 مه جاری موکول شد.

کمال آلبوشوکه فعال سیاسی که سه نفر از نزدیکان وی نیز از متهمان این پرونده هستند در گفتگو با العربیه نت تاکید کرد هاشم شعبانی و هادی راشدی اتهام های وارده را به شدت رد و تاکید کردند برای ماه ها تحت شکنجه قرار گرفتند و مجبور شدند طبق خواسته های ماموران اعتراف کنند.

بر اساس اظهارات آقای آلبوشوکه ، هاشم شعبانی به قاضی دادگاه گفت با آب داغ شکنجه شده ومجبور شده است بر طبق خواسته ماموران وزارت اطلاعات به کارهای ناکرده اعتراف کند.

او افزود:" هادی راشدی یکی دیگر از متهمان در حالی که لگن او شکسته شده بود با وضعیت بسیار رقت باری به دادگاه آورده شد و او نیز تاکید کرد برای ماه ها به شدت شکنجه شده است."

تلویزیون دولتی پرس تی وی که به زبان انگلیسی برنامه پخش می کند چند ماه پیش اعترافات تلویزیونی شعبانی و راشدی و چند تن دیگر از زندانیان سیاسی عرب را پخش کرده بود.

آنها در این اعترافات گفته بودند عضو گروه های مسلح مخالف نظام هستند اما روز گذشته در دادگاه همه اتهام ها را دروغ خواندند.

کمال آلبوشوکه تاکید کرد " این متهمان در واقع بیگناه هستند و تاوان کینه ورزی مسئولان غیربومی و عرب ستیز را پس می دهند."

او افزود:" آنها از نخبگان فرهنگی خلف آباد به شمار می آیند و هیچ گونه امکاناتی برای مبارزه مسلحلنه علیه رژیم ندارند.. ماموران وزارت اطلاعات از طریق ایجاد رعب و وحشت به دنبال این هستند که موج هویت طلبی و فعالیت مدنی در این منطقه را خاموش کنند."

او با اشاره به تحصیلات برخی از این متهمان تاکید کرد بر اساس شناختی که از این افراد دارد محال است به اقدام مسلحانه روی آورند.

آلبوشوکه تاکید کرد رحمان عساکره دانشجوی فوق لیسانس علوم اجتماعی ، هاشم شعبانی دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی و محمد علی عموری نیز فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان است و هادی راشدی نیز لیسانس شیمی دارد اما به اتهام واهی فعالیت مسلحانه محاکمه می شوند.

سازمان عفو بین الملل اخیرا در بیانیه ای از خطر اعدام 6 تن از این زندانیان که با اتهام محاربه روبه رو هستند اظهار نگرانی کرد.

بنا بر این بیانیه، این افراد حدود یک سال پیش بدون این که اتهام مشخصی به آن ها تفهیم شود، دستگیر شدند. دلیل دستگیری آن ها ارتباط با فعالیت هایی عنوان شده که مرتبط با فعالان عرب ایرانی در اهواز است.

بر اساس این گزارش این افراد که هم اینک در زندان کارون اهواز نگهداری می شوند. دستکم چهار تن از آن ها تا هشت ماه پس از بازداشت، از حق داشتن وکیل مدافع محروم بودند.

پس از آن در دادگاه هایی که مدت زمان آن ها از پنج دقیقه تجاوز نکرد، اتهام مبهم " محاربه با خدا و فساد فی الارض" از راه "اقدام علیه امنیت ملی از راه تجمع غیر قانونی" و "تبلیغ علیه نظام" به آن ها تفهیم شد. این اتهام ها آن ها را در آستانه حکم احتمالی اعدام قرار می دهد.