عاجل

البث المباشر

دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایرانی خواستار مداخله خارجی در سوریه شدند

با صدور بیانیه ای در انتقاد از سیاست های بشار اسد

گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران خواستار مداخله فوری جامعه جهانی در سوریه برای متوقف کردن خشونت ها در این کشور شدند.

این درخواست در بیانیه ای که این گروه خطاب به «دموکراسی خواهان ایران» منتشر کرده، مطرح شده است.

این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار "العربیه.نت" قرار گرفته، بر "خدشه دار شدن چهره ایران و ایرانی به واسطه حمایت دولت ایران از رژیم اسد" تاكيد كرده و تقاضا براى مداخله جهانى را "وظیفه اپوزیسیون ایران"دانسته است.

در این بیانیه آمده است: "ده‌ها هزار آواره، هزاران زندانی سیاسی، شهرهایی که بمباران می‌شوند و مردمی که مقاومت می‌کنند، تصویری است که انقلاب سوریه به جهان مخابره می‌کند. فاجعه رقم خورده است. بیش از سیزده هزار کشته در شانزده ماه مقاومت ملت سوریه که با سکوت و انفعال جامعه جهانی همراهی شده است."

حدود 15 ماه از آغاز اعتراض ها در سوریه می گذرد. بنا بر آخرین گزارش سازمان ملل متحد، شمار کشته شدگان در این کشور از زمان آغاز اعتراض ها، از 13هزار نفر تجاوز کرده است.

دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران با اشاره به طرح صلح کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه خاطرنشان کرده که خشونت ها "حاكی است که دولت سوریه طرح صلح کوفی عنان را نیز به عنوان تنها طرحی که در دست است همچون پیشنهاد‌های پیشین به فرصتی برای قتل‌عام سوری‌ها بدل کرده و ارتشی را که باید نگاه‌بان جان و امنیت مردم باشد، به جان مردم انداخته است؛ و هم‌زمان دست شبه‌نظامیان “شبیحه” را برای انجام بی‌رحمانه‌ترین جنایت‌ها باز می‌گذارد."

يادآور مى شود کوفی عنان طرح صلحی شش ماده ای ارائه داده که آتش بس میان طرف های درگیر، نخستین بند آن است. با این وجود از زمان اعلام اجرای طرح، خشونت ها در سوریه متوقف نشده و همه روزه بر تعداد قربانیان افزوده شده است.

در ادامه بیانیه آمده است: "اگر امروز رژیم اسد جسارت آن را یافته که کشتار هولناک «حوله» را -که بدون تردید یکی از دلخراش‌ترین موارد جنایت علیه بشریت می‌باشد- به فاصله کمتر از دو هفته در «قُبَیره» تکرار کند، علتش را باید در سکوت و انفعال جامعه جهانی دانست. سکوتی که مدت‌هاست می‌تواند چون سندی دال بر سقوط اخلاقی انسان به کار گرفته شود."

در دو کشتار مورد اشاره این بیانیه، مجموعاً بیش از 200 نفر کشته شده اند که حدود نیمی از آن ها کودک هستند.

دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال دانشگاه‌های ایران در پایان بیانیه خود تاکید کرده اند: "اینک وضعیت اضطراری سوریه، هر فرد، گروه یا جریانی را اخلاقا موظف می‌دارد که تا حد توانِ خود برای پایان دادن به این کشتار تلاش کند؛ در این میان خدشه دار شدن چهره ایران و ایرانی به واسطه حمایت دولت ایران از رژیم خون‌خوار بشار اسد، وظیفه اپوزیسیون ایران را برای پی‌گیری خواست مداخله فوری جامعه جهانی برای پایان دادن به قتل‌عام مردم بی‌دفاع سوریه سنگین‌تر می‌سازد."