عاجل

البث المباشر

دفتر ریاست جمهوری مصر مصاحبه محمد مرسی با خبرگزاری "فارس" را تکذیب کرد

با جعلی دانستن فایل صوتی از سوی کارشناسان

خبرنگار تلویزیون "العربیه" در قاهره گزارش دادکه یک مقام مسئول در دفتر ریاست جمهوری مصر به خبرگزاری رسمی الشرق الاوسط گفته است که "محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر با هیچ خبرنگاری گفت و گو نکرده است."

این مقام مسئول افزوده است: "تنها دفتر ریاست جمهوری است که می تواند از زبان رئیس جمهور سخن بگوید."

این سخنان پس از آن ایراد شد که خبرگزاری ایرانی فارس اعلام کرد که با محمد مرسی دقایقی پیش از اعلام پیروزیش در انتخابات ریاست جمهوری، مصاحبه انجام داده و متن این مصاحبه را به همراه فایلی صوتی در سایت خود منتشر کرده است.

اما کارشناسان تاکید دارند که این فایل صوتی "ساختگی" است و صدای فرد مصاحبه شونده صدای رئیس جمهور منتخب مصر نیست.

از سویی فرید السید سخنگوی رسانه ای ستاد محمد مرسی، مصاحبه او با خبرگزاری فارس را از پایه و اساس رد کرد. او در این باره گفت: "من به عنوان سخنگوی رسانه ای ستاد محمد مرسی در قاهره تاکید می کند که او با هیچ رسانه ایرانی پیش از اعلام پیروزیش گفت و گو نکرده اما درباره مصاحبه هایش پس از اعلام پیروزیش در انتخابات خبری نداریم چرا که او در پی تشکیل تیم رسانه ای جدید برای ریاست جمهوری است."

تحت عنوان "رسوایی جدید خبرگزاری فارس"، سایت "بالاترین" تمام گزارش های رسانه های فارسی دیگر را که به "مصاحبه فارس با محمد مرسی" اشاره دارند و آن را متهم به خبر سازی کرده اند، باز نشر کرده است.

این خبرگزاری ها به این نکته اشاره کرده اند که سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر هرگونه مصاحبه محمد مرسی با خبرگزاری فارس را تکذیب کرده است.

بالاترین تاکید کرده که این سومین باری است که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران رسوایی به بار می آورد. خبر مانور نظامی مشترک روسیه، چین، سوریه و ایران و مصاحبه با محمد البرادعی فعال سیاسی مصر و مدیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، دو مورد دیگر از این "رسوایی ها" است.

برپایه مصاحبه مورد ادعای فارس، محمد مرسی از ضرورت برقراری روابط با جمهوری اسلامی ایران سخن گفته بود و آن را تامین کننده «توازن راهبردی» در منطقه توصیف کرده بود.

در خصوص این بخش، فرید السید گفت: "در برنامه توسعه محمد مرسی هیچ چیزی با عنوان توازن راهبردی در منطقه وجود ندارد."