عاجل

البث المباشر

خالد مشعل: اردوغان نه تنها رهبر ترکیه بلکه یک رهبر جهان اسلام است

همزمان با حضور در کنگره حزب عدالت و توسعه در آنکارا

خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین- حماس – گفت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نه تنها رهبر ترکیه بلکه یک رهبر جهان اسلام است.

این سخنان مشعل یکشنبه 30-9-2012 در جریان سفر خود به آنکارا برای حضور در کنگره حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه ایراد شده است.

حزب عدالت و توسعه که رهبری آن را رجب طیب اردوغان بر عهده دارد، شماری از مسئولان کشورها و رهبران احزاب مختلف را برای حضور در کنگره دعوت کرده است. محمد مرسی رئیس جمهور مصر، اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق، احسان کجک نخست وزیر بخش ترک نشین قبرس، المازبک اتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان، علی عثمان محمد طه معاون رئیس جمهور سودان، طارق الهاشمی معاون رئیس جمهور عراق، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، محمد شهباز شریف نخست وزیر اقلیم پنجاب پاکستان، امین جمیل رئیس جمهور اسبق لبنان، گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان، یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان، راشد الغنوشی رئیس حزب اسلامگرای نهضت تونس و خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس، از جمله شخصیت های حاضر در کنگره حزب حاکم ترکیه بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مشعل پس از دیدار با اردوغان به خبرنگاران گفت که حزب عدالت و توسعه، چهره روشنی از اسلام ارائه داده است.

محمد مرسی رئیس جمهور مصر هم در جریان سخنرانی خود در جلسه افتتاحیه کنگره حزب عدالت و توسعه ترکیه، به بحران سوریه پرداخت و گفت: "آرام نخواهیم نشست تا زمانی که اراده مردم سوریه محقق شود، به آزادی خود دست یابد و حاکمیت این کشور سرنگون شود."

او افزود: "ما با مردم سوریه هستیم، از آن حمایت می کنیم، در کنارش در مقابل ظلمی که او را می کشد می ایستیم. به اذن خدا به زودی به آزادی خود خواهد رسید."

مرسی ادامه داد: "پشتیبانی از ملت هایی که برای رسیدن به آزادی قیام می کنند، از وظایف مشترک مصر و ترکیه است، ملت هایی همچون فلسطین و سوریه."

اردوغان نیز در جریان سخنرانی دو ساعته‌ اش در این کنگره گفت که حزب حاکم عدالت و توسعه، به مدلی برای احزاب دیگر در کشورهای اسلامی تبدیل شده است.

نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از سخنانش قول داد که به حمایت خود از مخالفان دولت سوریه تا سرنگونی دولت بشار اسد ادامه دهد.

اردوغان از روسیه، چین و ایران خواست تا به حمایت از دولت سوریه پایان دهند.

تاکید بر حمایت از فلسطینی ها، بخش دیگری از سخنان اردوغان را تشکیل داد.