عاجل

البث المباشر

توافق شورای همکاری بر تشکیل فرماندهی مشترک نیروهای مسلح

از ایران خواستند به اشغال جزایر سه گانه امارات پایان دهد

سی و سومین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیجی روز سه شنبه 25-12-2012 با انتشار بیانیه ای در منامه پایتخت بحرین به کار خود پایان داد.

در این بیانیه که دبیر کل شورای همکاری آن را قرائت کرد بر پیگیری طرح ملک عبدالله پادشاه سعودی در انتقال این کشورها از سیستم "همکاری" به مرحله "اتحاد" تاکید شد.

در بیانیه پایانی علاوه بر تصویب توافق نامه امنیتی میان کشورهای عضو شورای همکاری، بر ایجاد فرماندهی نظامی مشترک جهت برنامه ریزی و رهبری نیروهای دریایی، زمینی و هوایی این کشورها تاکید شده است.

دبیر کل شورای همکاری لزوم انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه و حمایت از ائتلاف ملی مخالفان را خواستار شد.

دخالت های ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز بیانیه پایانی از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا از دخالت در امور کشورهای شورای همکاری خلیجی بپرهیزد.

بر اساس این گزارش در این بیانیه از این ایران خواسته شده است تا به سیاست های دخالت جویانه خود در کشورهای منطقه و نیز اقداماتی که باعث تنش و بی ثباتی در منطقه می شود را فورا پایان دهد.

کشورهای عضو شورای همکاری همچنین بار دیگر از ایران خواستند به اشغال سه جزیره اماراتی، ابو موسی ، طنب صغری و طنب کبری پایان دهد.

انتقال سیاسی در سوریه

رهبران کشورهای شورای همکاری در بیانیه پایانی خود بر ضرورت "سرعت بخشیدن به روند انتقال سیاسی در سوریه" به منظور جلوگیری از خونریزی بیشتر در این کشور تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بیانیه پایانی همچنین از جامعه بین المللی درخواست کرد برای جلوگیری از قتل عام های جاری در سوریه و تخریب شهرها و زیر ساخت این کشور دست به اقدام جدی و فوری بزند.

کشورهای شورای همکاری همچنین بر حمایت خود از اخضر الابراهیمی نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه برای پایان دادن به بحران در این کشور تاکید کردند.